Co se do recenzí nevešlo I Červen 2014

16. července 2014 v 18:14 | Kane |  Co se do recenzí nevešlo
Ahoj,
tak dnes tu pro vás mám článek trochu jiný. Přemýšlela jsem, kam hodit všechny ty úryvky, které si fotím a jak se vyjádřit k určité knize, když recenzi na ni psát nechci. A tak jsem si namyslela tohle. Věřím, že si tu každý najde něco, ať už je to tip na nějakou knihu či nějaké úryvky, které mu zlepší náladu.

Jako první tu mám Železného krále. Upřímně, vlastně se ani moc nedivím, že série přestala vycházet. Určitě je to krásný příběh, ale nenabízí téměř nic nového. Celou dobu jsem měla pocit, jako bych sledovala určité pohádky, příběhy, které byly jen různě vystříhané z knih a zasazeny do Železného krále. Ke všemu reakce hlavní hrdinky se mi zdály poněkud nepřesvědčivé, umělé. Občas byla na pár facek, chovala se jako dítě, byla naprosto slepá, věci jí docházely pozdě a celkově v sobě měla určité množství nemožnosti, které ovšem přesáhlo únosné meze. Přesto se mi ale příběh líbil, byl takový milý, hezky napsaný, občas vtipný a jako oddechové čtení to neuškodilo.


Druhý díl, Železná dcera, byl v něčem lepší, v něčem horší. Hlavní hrdinka mě
tu neuvěřitelně iritovala. Byla tak natvrdlá, hloupá. Bylo to skoro až do nebe volající. Ash jí přece jasně řekl, co se bude dít, až přijdou k Mab, zimní
královně, a ona se přesto cítila naprosto ublíženě a zrazeně. A krucinál, proč autorka vymyslela postavu, která je sice středem všech nebezpečných akcí, ale je tam naprosto bezmocná, protože se neumí bránit? Proč ji aspoň něco nenaučila? K čemu je, že řve: "Pomoc, zachraňte mě!" Jasně, občas se v ní probudila neobvyklá moc a náhle se vše vyřešilo jako mávnutím kouzelného proutku, ale v takových případech to bylo spíše takové nereálné. "Aha, když si už nevědí rady ani největší bojovnící - tedy Oceloř, Ash a Puk - tak si najednou naše princeznička vzpomene, že má vlastně zázračnou moc a mohla by přece celý boj vyhrát." "A jasně, vrhnu se doprostřed války a když se na mě někdo žene s tím, že mě zabije, určitě ho zarazí zvolání: Kde je královna Mab? Nebo tak nějak to bylo." Zkrátka je to nelogické. Přesto příběh jako takový vše do jisté míry zachraňuje a rozhodla jsem se, že si třetí díl přečtu v angličtině. Navíc Ash, je ... prostě Ash.

A tohle je ke knize Hořký měsíc. Říkala jsem si, že to bude naprosto skvělý příběh, kdy se nějaký muž bude svěřovat se svou láskou k ženě, která se mu na konec zhnusila a zradila ho. Ono to tak asi i je, ale zatím jsem v části, kdy ji popisuje skoro jako bohyni a to poněkud nechutným způsobem. Do detailu popisuje jejich postelové hrátky a není to zrovna nic, co bych lehce vstřebala. Proti erotickým knihám nic nemám, ale tato kniha je občas opravdu nechutná. Rozhodla jsem se, že jako referát do frániny to fakt nepůjde a odložila ji. Přesto se chci přes tuhle část dostat a dočíst ji, věřím, že to pak bude lepší. A tenhle úryvek to možná nedokazuje, protože je vytržený z kontextu, ale bylo to vážně vtipné, pobavilo mě to, a tak jsem si ho vyfotila, abych si vždy mohla připomenout, že to má i svou světlou stránku. Jsem zvědavá, jestli se kniha zařadí mezi oblíbené, nebo naopak mezi ty, které raději schovávám někam hluboko do knihovničky a dělám, že jsem je v životě neviděla, natožpak četla.
A nakonec Město padlých andělů, čtvrtý díl k sérii Nástroje smrti. Jsem naprosto naštvaná a zklamaná. Je mi špatně z toho, jak se chová Jace, jak ho Clary pořád o něčem ujišťuje, chová se jak zamindrákovanej puberťák. Kam se poděl ten silný a sebevědomí, smrtící kluk? A proč se najednou všichni hádaj, rozcházejí, ze vší té zamilovanosti mi jde hlava kolem. Ten konec všechno totálně...ehm, pokazil. Myslela jsem, že to rozdýchám, že to bude v pohodě, že to zachrání ty vtipné hlášky a sem tam nějaké záblesky, které mi připomněly, proč miluji první tři díly. Ale ne, tohle nerozdýchám ani náhodou, největší zklamání a ani nevím, jestli se pustím do pětky. Prodlužování sérií se prostě nevyplácí.Kane
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Sabča Sabča | E-mail | Web | 19. července 2014 v 11:47 | Reagovat

Toto je moc zajímavý článek :-) Doma mám jak Železného krále, tak dceru a nějak jsem se do toho ještě nedokázala donutit. Možná mě odrazuje to, že to není celé nebo to, že to všichni kritizují.
a začínám se tedy obávat o Nástroje smrti. Jednička se mi hodně líbila. Proč jen musejí psát tak dlouhé série a pak je tím pokazit? :-( A šestý díl nástrojů by měl být už poslední?

2 Kane Kane | Web | 20. července 2014 v 10:11 | Reagovat

[1]: To nebyla kritika jako KRITIKA. :D Pokud to dává smysl. Mně se to líbilo, jen mě pár věcí děsně štvalo. Přestože to nebylo originální, bylo to hezké a Ash to všechno zvedá. Zkusit to můžeš, při nejhorším to dočteš v angličtině. :) A šestý díl je poslední. Do trojky to bylo skvělé. Pětka je prý lepší, ale já mám sto chutí se na to všechno vykašlat.

3 Sabča Sabča | E-mail | Web | 20. července 2014 v 12:20 | Reagovat

Chápu jak to myslíš :D já se pustím do těch nástrojů a uvidím. Ale nerada bych měla sérii nedočtenou )

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Všechny texty (kromě anotací) jsou v mém vlastnictví. Přísný zákaz kopírování veškerých textů a fotografií. Na obrázky, které nejsou moje, stačí kliknout a dostanete se ke zdroji. Pokud naleznete obrázek bez zdroje, prosím, napište mi, pokusím se ho doplnit. Děkuji.
Kane