Recenze I Rozděleni časem

26. března 2014 v 20:17 | Kane |  Mám přečteno I Recenze

BOUŘE

Autorka: Julie Crossova
Nakladatelství: Fragment
Počet stran: 312
Díl: první
Překlad: Zdík Dušek

Anotace: (bux.cz)

Přítomnost, rok 2009.
Devatenáctiletý Jackson je normální student... tedy téměř normální. Dokáže totiž cestovat časem. Nic nemůže změnit, jen znovu prožít to, co se už stalo. Po útoku dvou neznámých mužů se Jackson ocitne o dva roky zpět.
Minulost, rok 2007.
Jackson se nemůže vrátit zpátky do přítomnosti. Jaké tajemství ho obklopuje? Proč ho pronásledují neznámí útočníci?
Stojí tváří v tvář "nepřátelům času" a musí se rozhodnout, co všechno je ochoten obětovat pro záchranu svých blízkých a možná i celého světa...

Začátek knihy byl pro mě poměrně šok. Bylo to naprosto něco, co jsem nečekala. Především mi to ze začátku ani nedávalo moc smysl a vztekala jsem se nad naprosto zvláštní teorií o cestování do minulosti. Hlavní postavy totiž tvrdily, že když se někdo přenese do minulosti, někoho potká a pak se vrátí do přítomnosti, ten člověk ho nebude znát. Což je zvláštní. V podobném duchu pokračoval i zbytek knihy a já se začínala obávat nejhoršího. Nějak se mi ta myšlenka zkrátka nezamlouvala. Je jasné, že každý si cestování časem vyfantazíruje jinak, ale tohle mi logika prostě nebrala. Naštěstí vše zhruba po stech stránkách začínalo dávat smysl a vše jako by do sebe zapadlo - dokonce jsem si oblíbila i tuhle zvláštní teorii. Teprve pak jsem si knihu začala pořádně užívat - přestože je příběh víceméně pro mladší čtenáře a je velice jednoduše napsaný - pokud nepočítám ty teorie o cestování v čase. Doteď mám pocit, že mi něco uniklo, protože mi stále zůstaly otázky a když se nad nějakou z nich zamyslím, nemůžu
dojít k odpovědi, přestože by to z knihy mělo nějak samovolně vyplynout. Mám dojem, že se v tom později snad i zamotala sama autorka a ani ona nevěděla, co kde napsala a co si kde namyslela. Ale ty důležité věci jsou uzavřené a vysvětleny, což je asi nejdůležitější.

"Támhle je!" vykřikl ten muž.
"Nestřílejte!" zaječela Courtney, ale pak všichni zmizeli. Nebo jsem spíš zmizel já.
str. 57

Jediné, co mi snad vadilo, bylo až zbytečné zrychlení děje. Především na začátku. Postavy se v určitých situacích chovaly poměrně nerozumně, což působilo komicky, a vše bylo možná až moc zbytečně vyhrocené (kdybych uvízla v minulosti, nehledala bych svého přítele a kdyby mi někdo vpadl do bytu, rozhodně bych po nich jen tak nehodila botu). Kolikrát jsem určité jednání postav ani nechápala. Například, když se pohádaly, nemohla jsem přijít na to, co je vlastně tak moc vytočilo.

Během osmačtyřiceti hodin jsem uskutečnil sedmnáct pokusů o návrat zpátky (nebo vlastně dopředu) do 30. října 2009 a všechny selhaly. Druhým pokusem jsem se dostal do února 2006 doprostřed sněhové vánice. Málem jsem umrzl. Všechno se mi v hlavě plete.
str. 36

Celý příběh hodně zvedl konec. Byl akční, poměrně napínavý, zábavný a smutný. Hodně mě dojal, a to i přesto že to bylo klišé jako hrom.
Čas od času zkrátka neuškodí přečíst si něco takového. Byla to druhá série o cestování v čase, do které jsem se pustila. Aspoň mám dojem, že je to teprve druhá. Rozhodně to nebylo špatné čtení. Moc jsem si ho užila a jsem zvědavá na další díl.

Děkuji nakladatelství Fragment za poskytnutí recenzního výtisku.

Trailer
4/5
Kane
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Vendy Vendy | Web | 30. března 2014 v 17:18 | Reagovat

Z cest časem znám většinou výstrahu motýlích křídel. Taky, že v minulosti se nemá nic měnit, teď jsem viděla jeden z dílů Doctora Who, tam byli v Pompejích a měli dilema, zda varovat či nevarovat.
Tahle knížka vypadá slibně, zkusím se po ní  podívat, jestli na mě bude působit stejně nebo jinak.

2 Bastera Bastera | Web | 2. dubna 2014 v 17:46 | Reagovat

To se mi poslední dobou stává celkem často, že je ten začátek zmatený a teprve postupně se to vysvětluje :)

3 E_V_E E_V_E | E-mail | Web | 19. dubna 2014 v 15:41 | Reagovat

Toto sa mi celkom páčilo, dobrý námet a postavy, som zvedavá na 2ku 8)

4 Rachel-Roo Rachel-Roo | E-mail | Web | 6. května 2014 v 20:39 | Reagovat

knizku neznam, teda jako myslim necetla jsem, ale slysela jsem o ni, vypada zajimave :)

roo.rachel.1987@gmail.com
SOUTĚŽ O ODZNÁČKY A KNÍŽKU
http://rachel-roo.blogspot.cz/2014/04/velka-knizko-placickova-soutez.html

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Všechny texty (kromě anotací) jsou v mém vlastnictví. Přísný zákaz kopírování veškerých textů a fotografií. Na obrázky, které nejsou moje, stačí kliknout a dostanete se ke zdroji. Pokud naleznete obrázek bez zdroje, prosím, napište mi, pokusím se ho doplnit. Děkuji.
Kane