Recenze I Indigové kouzlo

2. prosince 2013 v 19:33 | Kane |  Mám přečteno I Recenze
Autorka: Richelle Mead
Nakladatelství: Domino
Překlad: Katrin Mekki
Díl: třetí
Série: Pokrevní pouta

Anotace: (bux.cz)
Povinnost je jedna věc. A láska druhá. Co když ale jdou proti sobe?
Mladá alchymistka Sydney chrání královninu sestru Jill před zabijáky a spolu s ostatními přáteli v utajení studuje na elitní škole v Palm Springs.
Není to ale zdaleka vše, čím se její mysl zaobírá: nedokáže v sobě potlačit city k Adrianovi. Ví sice, že je naprosto nepřípustné, aby jakožto člověk chodila s vampýrem, ale copak si může v něčem takovém poručit?
Zároveň Sydney pátrá po zběhlém alchymistovi Marcusi Finchovi, který zřejmě střeží veliké tajemství indigového kouzla. A možná má i informace o tom, že alchymisté Sydney celý život lhali a jen ji využívali…Popravdě, čekala jsem od třetího dílu Pokrevních pout trochu více. Má to podobný scénář jako předchozí kniha a spousta jiných knih od Richelle - záhada, hledání řešení, velká akce a závěr. Tady se míchaly hned tři takové "záhady" - láska, Marcus a magie. Nadmíru mě to zaujalo, bavilo, ale stále tomu chybělo takovéto velké booom. Nedočkala jsem se ho. Spousta věcí se dá odhadnout. Obzvláště, když mám za sebou už tolik knih od této autorky. Když se to tak vezme, v této knize je hromada věcí, kterými si už musela procházet i Rose ve Vampýrské akademii, akorát že Sydney je řeší po svém. Opravdu mě mrzí, že tato série postrádá to velké kouzlo, které v sobě měla VA. Nechápu, proč Richelle nevyužije všechny prostředky, které se jí nabízejí. Pak by tento díl byl mnohem mnohem lepší, zajímavější a překvapivější. Chce to trochu šťávy, chce to život.

A když tě budu milovat dál, třeba se časem zlomíš a začneš mě milovat taky.
Bylo to směšné. Nemůžete přece někoho přimět, aby vás miloval, tím, že budete milovat vy jeho. Nezáleží na tom, jak je Adrian okouzlující nebo zábavný. Alchymistka nikdy nemůže chodit s Morojem. To není možné.
Jsem si jistý, že tak napůl už do mě jsi zamilovaná.
Naprosto nemožné.
(str. 30)

Vše trochu napravuje Adrian. Ty jeho hlášky jsou naprosto úžasné a bylo hezké se zase u knihy zasmát. Dlouho jsem nic nečetla a on mi připomněl, o co přicházím. Jen Sydney bych nejraději zabila. Ty její neustálé důvody, proč by měla a neměla, mě rozčilovaly.

Nadruhou stranu jsem ráda, že Sydney prošla velkou změnou. Už to není ta holka, která se bojí spát s vampýry v jedné místnosti. Je neuvěřitelně chytrá a vynalézavá. Možná proto tato série ztrácí na uvěřitelnosti. Sydney je popisována skoro jako bohyně. Stačí, aby si něco přečetla a hned si to zapamatuje. Stíhá dělat domácí úkoly, číst knihy, učit se, starat se o Jill, hádat se sama se sebou, kouzlit atd. atd. Ale za její objevené sebevědomí jsem neuvěřitelně ráda. Člověk se pak usměje nad tím, jak jí pánové skoro klečí u nohou. Každopádně je to pořád taková ta bohyně celé série, někdo musí být hrdina. Přestože je tedy vykreslena naprosto nerealisticky, zamlouvá se mi víc než dřív.

V knize se najde i několik chyb. Jedna "věc" se nacházela u Sydney v pokoji a o něco později byla v autě, aniž by ji někdo přenesl. Takových věcí se tam vyskytuje více. Postavy říkají něco, co by nikdy nevypustily z úst, předměty se přemísťují a pár chybek v textu se také dá najít.

Vyjekla jsem a couvla, až jsem vrazila do Adriana. Jednou paží mě ochranitelsky objal, přestože byl sám hrozně vyděšený. Drak otevřel křišťálová víčka a zadíval se na nás zlatýma očima. Trochu to zavrzalo, nažeč drak vykročil směrem k nám, až mu malé drápy škrábaly o kameny.
"Co to sakra je?" vyjekl Adrian.
"Vážně myslíš, že to vím?"
"Tys to vyrobila! Udělej něco."
(str. 227)

Konec se mi velice zamlouval. Tedy alespoň jedna jeho část. Stalo se to, co jsem očekávala a byla jsem děsně spokojená. Četla jsem těch posledních pár stránek s pitomým úsměvem, dokud nenastal převrat. Jako vždy mi radost muselo něco zkazit. Tohle bylo vlastně poprvé, co jsem neměla chuť vrhnout se na další díl. Na scéně se totiž objevila nová postava a já už ani nejsem moc zvědavá na to, jak moc to Sydney zavaří. Asi si přesně dokážu představit, co nastane. Doufám, že se mýlím, protože by to byl asi konec. Pak by ani Sydney, ani Adrian nesvedli nic s opakujícím se dějem.
3/5

Trailer 1
Kane
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Desirée Lydon Desirée Lydon | Web | 2. prosince 2013 v 20:05 | Reagovat

Zatím jsem u pátého dílu VA a těšim se, až si přečtu i spin-off :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Všechny texty (kromě anotací) jsou v mém vlastnictví. Přísný zákaz kopírování veškerých textů a fotografií. Na obrázky, které nejsou moje, stačí kliknout a dostanete se ke zdroji. Pokud naleznete obrázek bez zdroje, prosím, napište mi, pokusím se ho doplnit. Děkuji.
Kane