Recenze I Temná hrdinka - Večeře s vampýrem

22. června 2013 v 12:02 | Kane |  Mám přečteno I Recenze
Autorka: Abigail Gibbsová
Nakladatelství: Knižní klub
Díl: první
Počet stran: 480
Série: Temná hrdinka
Překlad: Jana Jašová
Obálka: Soňa Šedivá

Anotace: (bux.cz)
Vzrušující paranormální román zasazený v Londýně a zalidněný nezapomenutelnými postavami, mezi nimiž se rozvíjí navzdory okolnostem něco jako láska...
Když Violet Leeová cestou z večírku narazí na okouzlujícího a přitom děsivého vampýra Kaspara Varna, začne tak pro ni nebezpečná dobrodružná cesta, jakou si nedokázala představit ani v nejdivočejších snech. Vzájemná přitažlivost mezi Kasparem a Violet se nedá popřít a zdá se, že nedokážou odolat své touze - ale za jakou cenu?Tahle recenze se mi vůbec nepíše lehce. Mám z knihy takové rozporuplné pocity, které se tu pokusím nějakým způsobem objasnit. Pokud se vám kniha bude líbit, záleží hodně na věku a na tom, kolik toho máte přečteno - kolik sérií o upírech máte za sebou - a taky tu hraje i určitou roli fakt, jaké upíry upřednostňujete - hodné, nebo zlé?

V příběhu se stane spousta nepodstatných věcí, ale těch opravdu podstatných je tam jen malé množství. Přesto jsem se nenudila. Užívala jsem si každičkou stránku, ačkoliv se mi do knihy ze začátku příliš nechtělo. Celé se to motá kolem tajemství a pocitů. Knížka je v něčem originální, byla tu spousta věcí, které mě překvapily, které jsem nedokázala odhadnout, ale pak tu byla také spousta klišé a neoriginálních věcí, které už některé krapet štvou. Asi nejde vymyslet příběh, který by byl na 100% jedinečný, ale mám dojem, že v tomhle příběhu by to šlo, kdyby se pár věcí přepsalo. Přesto to příběhu nijak zvlášť neubližuje. Většina situací byla až nepříjemně realistická a to se mi neskutečně líbilo. Autorka se snažila popsat vše do detailů, až se v tom možná trochu ztrácela. Narážím na nesrovnalosti - např. v jednu chvíli měla jedna postava na sobě pouze košili a v další plášť. Jako další příklad mohou posloužit myšlenky jedné postavy, které se hodně vylučovaly, naznačovaly, že se stala určitá věc, kterou na další stránce zase popřely. To mě trochu štvalo, protože jsem přesně nevěděla, co se tedy stalo a co si myslet. Zkrátka to bylo, jako by autorka popisovala dvě různé představy, které měla v hlavě. Některé dialogy stály taky za pendrek, neboť jsem nepochopila, jak jsou myšleny - a myslím (doufám), že to není jen mou nechápavosti.

Další problém jsem měla se jmény. Neustále jsem se v nich ztrácela a chvíli mi trvalo, než mi došlo, o kom je řeč. Naštěstí je důležité znát jména jen několika hlavních postav a ten zbytek vám klidně může unikat, aniž by vám nedošlo něco důležitého.
Sem tam mě zarazily gramatické chyby, překlepů tam bylo více.

S plánoucím zrakem jsem se k němu otočila a s odvahou spíš předstíranou než skutečnou vykřikla: "Máš deset vteřin na to, abys mě pustil, ty hajzle, nebo tě kopnu do koulí tak, až budeš litovat, že ses narodil!"
Znovu se zachechtal."Ty jsi ale divoká, co?"
(str. 18)

Příběh nejspíš úplně neuspokojí čtenáře, kteří opravdu milují krvežíznivé upíry bez špetky slitování a emocí. Přesto musím říct, že je to velice vydařená upířina (co se týče vylíčení upírů). Míhají se tu ti hodní i ti krvežízniví. Zkrátka nic, co jsem zatím četla. Je tu spousta skvělých nápadů, doufám, že budou více rozvinuty v dalším díle.

Musím říct, že mě hodně zklamal konec. Ale záleží, jak se to vezme. Čekala jsem, že se v prvním díle uzavřou alespoň události, o kterých se neustále mluvilo. Když už to mělo tolik stránek a psalo se tam o nejrůznějších věcech, mohla autorka připojit ještě pár kapitol o dalších dnech. Takhle pořád přemýšlím, jak to bude pokračovat. Mám pocit, že pokud se nedozvím, jak to bylo dál, tak se asi zblázním.
Od poloviny knihy mě pohánělo jisté odkrývání tajemství, která mě nutila přemýšlet, jak to všechno bude. Potěšilo mě, že jsem téměř nic neodhalila. Četla jsem a četla, až jsem najednou koukala na poděkování a nevěděla, co si o knize myslet. Jak už jste možná pochopili - kniha se mi velice líbila, ale bylo v ní tolik zvláštních věcí. Nejspíš to bude trochu i věkem spisovatelky.

Poslední věc, která mě chvilkami vážně mátla, byly rozpolcené postavy. Hlavně u Violet jsem to vnímala. Mám vlastně dojem, že ji doopravdy neznám. Jak může neustále brečet a v další chvíli mít ostrý jazyk a být drzá? Chápu, že se potřebovala v určitých chvílích vybrečet, ale v některých to nebylo nutné.

"Drsný. Můžeš se proměnit v netopýra?"
Rty se mu zachvěly - myslím, že se snažil nevybuchnout smíchy. "Ne."
"Můžeš překročit tekoucí vodu?"
"Jo."
"Můžeš vstoupit do domu bez pozvání?"
"Ne."
"Proč?"
"Protože je to nevychovanost."
...
(str. 50)

I když jde o upířinu, v příběhu se toho dá nalézt mnohem více. V těch 480 stránkách najdete více než jeden příběh. Svým příběhem si tam prochází každá postava a každýjejich úmysl se snažila autorka nějak vysvětlit.

No, takže podle všeho to vypadá, jako by se mi knížka nelíbila. Nenechte se zmást. Vážně se mi líbila a i přes nedostatky to bylo skvělé čtení, přečetla jsem ji strašně rychle a těším se na druhý díl, který bude doufám ještě lepší než tento. Těším se především na Kaspara a Violet. Pokud jste na upíry ještě úplně nezanevřeli, zkuste tuto knížku, myslím, že nebudete litovat. Vlastně se vám dostane pod kůži a vy nebudete schopni ji setřást. Až tak moc si ji zamilujete.
4/5

Trailer
Mám doje, že k příběhu se úplně nehodí. Vypadá to, jako by šlo jen o jednu věc, přitom to není pravda (i ta anotace je hodně zjednodušená)

Mnohokrát děkuji za poskytnutí RC výtisku.

Kane
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ivyys Ivyys | 25. července 2013 v 2:33 | Reagovat

Tuhle knížku jsem dostala k narozeninám tenhle týden v pondělí, hned druhý den jsem začala číst a dočetla jsem ji před chviličkou.. Mě se moc líbila! :)) Velice se těším na pokračování!

2 Kane Kane | Web | 25. července 2013 v 10:27 | Reagovat

[1]: Mně se s odstupem taky velice líbí. Když si vzpomenu na některé ty pasáže, musím se usmívat. :D Na pokračování se taky moc těším, snad bude. :)

3 Anne Anne | E-mail | 29. dubna 2014 v 18:05 | Reagovat

Mně se to taky velice líbilo:) Nejlepši byla podle mého ta pasáž kdy Violet řekne Kasperovi "Máš deset vteřin na to, abys mě pustil, ty hajzle, nebo tě kopnu do koulí tak, až budeš litovat, že ses narodil!!" :DDD Ale obávám se že druhý díl bude spíš o Růži Podzimu.. Jelikož druhý díl se jmenuje Autumn Rose (Růže Podzimu) :(

4 Kane Kane | Web | 2. května 2014 v 22:04 | Reagovat

[3]: Jo, u toho jsem se hodně smála. Bylo tam hodně takových super pasáží. :) Zrovna nedávno jsem si knihu zase pročítala. :) Jinak mě to hodně mrzí. Četla jsem právě o druhém dílu, čekala jsem, že tam bude Violet hrát větší roli. Ale myslím, že se tam dozvíme, jak to bylo s Violet a Kasperem dál. :) A určitě to bude taky super příběh. :) Jen se bojím, že celá ta série bude neukončená - když se nad tím tak zamyslím, pochybuji, že autorka přesně ví, co by se z toho mělo vyvinout.

5 STEFF STEFF | E-mail | 24. května 2014 v 19:54 | Reagovat

Mně se tahle knížka hodně líbila. Taky jsem se hodne nasmála... Tak trochu jsem doufala že to zase bude hlavně o Violet a Kasparovi :-( . No , ale tahle by taky nemusela být špatná.... Aspoň doufám že tam budou kapitoly i z pohledu Violet...... To byla strasna sranda z jejiho pohledu...

6 Nikki Nikki | E-mail | 5. října 2014 v 21:45 | Reagovat

MOc se mi líbí tvoje recenze :-) Je velmi realistická a upřímná, což se u některých, co psali svou recenzi na tuto knihu, říct nedá...
Já si tuto knihu zamilovala a nevím sice jestli jsi četla již druhý díl, ale mě trochu zklamal... I nyní mám velký zmatek v prvních dvěstě stranách druhého dílu... (Možná píšu až moc spisovně, ale to mám z té obrosvké hromady knih, co jsem přečetla :-D )
V některých věcech s Tebou nesouhlasím, ale to je jen věc názoru a tu všem nechávám, i když někteří, co jsou zahledění do sebe a neumí poznat dobrou knihu, ty odsuzuji...
Takže NÁDHERNÁ recenze a jen tak dál :***

7 Nikki Nikki | E-mail | 5. října 2014 v 21:48 | Reagovat

Ve druhém díle Temné hrdinky jsem čekala až na posledních asi sto - možná méně - stran, kde bude Violet a jsem celkem smutná, že jich tam bylo tak málo, ale i tak jsem ráda, že je a DOUFÁM, že bude i další díl, protože prostě MUSÍ!!! Jinak se zblázním :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Všechny texty (kromě anotací) jsou v mém vlastnictví. Přísný zákaz kopírování veškerých textů a fotografií. Na obrázky, které nejsou moje, stačí kliknout a dostanete se ke zdroji. Pokud naleznete obrázek bez zdroje, prosím, napište mi, pokusím se ho doplnit. Děkuji.
Kane