Recenze I Lenobiin slib

4. června 2013 v 19:26 | Kane

Drakova přísaha


Autorky: P. C. a Kristin Cast
Nakladatelství: Knižní klub
Počet stran: 136
Díl: novela ke Škole noci
Překlad: Jana Kunová
Obálka: Diana Delevová a Ondřej Nývlt

Anotace: (bux.cz)
Druhá novela ze světa Školy noci přibližuje pohnutý osud Zoeyiny oblíbené učitelky, instruktorky jezdectví, která také kdysi dávno byla jen obyčejnou lidskou dívkou… Francie, únor 1788. Lenobia Whitehallová je sice dcerou barona, ale jako nemanželské dítě má doma stěží vyhlídky na lepší život. Proto ji její matka pošle do Nového světa. Lenobia odplouvá smutná, na lodi však nachází rozptýlení - koně a mladého muže, který se o ně stará. Snad by její budoucnost přece jen mohla být naplněna štěstím a láskou - nebýt zla z její minulosti, se kterým se bude muset utkat.Musím říct, že na Lenobiin slib jsem se děsně těšila. První novela se vydařila, tak proč ne i druhá? Navíc Lenobii mám opravdu moc ráda.

Zatímco první novela se odehrávala v upířím světě, s Lenobií jsme se ocitli v lidském světě, což byla příjemná změna. Vždy mě zajímalo, za jakých okolností se kdo stal upírem. Začínáme ve Francii v kuchyni, kdy si pro Lenobii přijde její matka. Autorky na nic nečekaly a hned v první kapitole nám nastínily děj, hned v první kapitole začíná Lenobie svůj nový život.

Samotná Lenobie prošla velkou proměnou. Na začátku to byla ustašená holka, která se bála všeho, co jí matka říkala. Bála se, že ztratí sebe samou, navíc se mi zdála jako postava taková slabá. Během tohoto krátkého příběhu se stihla vyvíjet. Z dívky se stala žena, která má odvahu a své názory.

Po přečtení knihy a anotace jsem měla dojem, že je anotace krapet přibarvená. Určité věci z příběhu sice vyplývají, ale rozhodně tam není vyloženě napsáno, že by Lenobie byla okouzlována muži. Ona okouzluje muže - vlastně jen jednoho - navíc o něj nikdy neměla nějaký valný zájem. Až později do jejího života vstoupí muž.

Klasicky jsou tu dva pohledy. Lenobie a biskupa. Biskup mě ze začátku nudil, nebavilo mě čtení a nejspíš proto jsem knihu po druhé kapitole odložila. Je to kratičké, za tři hodinky, maximálně čtyři, nemáte co dělát.

I přes nádhený děj, mě zklamal konec, který příběhu ubral celou hvězdičku. Tušila jsem, jak to skončí, vlastně jsem to i věděla, ale i tak jsem měla sto chutí napsat autorkám email či něco takového. Nechápu, co mají dnešní autoři proti happy endu, v poslední době čtu knihy, které se dají tak parádně zakončit, ale autoři musejí jít dál a udělat z toho sad story.

Zamilovala jsem si obrázky, které v knize jsou. Především ty, kde je Lenobie. Taky se mi děsně zamlouvalo, že se v příběhu vyskytují různé překážky. Od bouří až po kouzla a rozdílnou barvu pleti. Trochu mě mrzelo, že v této knize se nevyskytují básničky ke kouzlům. Respektive - nějaká zaříkávadla tu byla, ale nebyla to taková nádhera jako ve Škole noci či Drakově přísaze.

Uvědomuji si, že tu nejou žádné extra zápory, ale tyhle knížky mám moc ráda. Jsem zvědavá na Neferet´s curse, kterou si asi neoblíbím, ale třeba zjistím, proč je to taková mrcha. Pokud se vám Škola noci líbila - alespoň pár dílů - a máte rádi Lenobii, Zoeyinu učitelku, směle si ji přečtěte, já si ji asi pořídím domů. :)
4/5
Kane
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Else Michelle..! Else Michelle..! | Web | 4. června 2013 v 20:13 | Reagovat

Už jsem o ni pár recenzí četla a plánuji ji někdy přečíst :)
Jinak recenze se ti povedla :)

2 Terka Terka | Web | 5. června 2013 v 16:16 | Reagovat

je to kouzelná knížka, moc se mi líbila... ale mrzelo me, že to bylo tak krátké, byl by z toho úžasný příběh na minimálně 200 stránek.. jediná škoda.. =)

3 Kane Kane | Web | 5. června 2013 v 17:34 | Reagovat

[2]: Taky si myslím, že z toho mohl být celý příběh. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Všechny texty (kromě anotací) jsou v mém vlastnictví. Přísný zákaz kopírování veškerých textů a fotografií. Na obrázky, které nejsou moje, stačí kliknout a dostanete se ke zdroji. Pokud naleznete obrázek bez zdroje, prosím, napište mi, pokusím se ho doplnit. Děkuji.
Kane