Recenze I Vampýrská akademie - Mrazivý polibek

10. května 2013 v 8:00 | Kane |  Mám přečteno I Recenze
Autorka: Richelle Mead
Nakladatelství: Domino
Díl: druhý
Počet stran: 264
Překlad: Katrin Chýlová
Obálka: Marek Šebesta

Anotace: (bux.cz)
Rose Hathawayová se topí v problémech. Její úžasný učitel Dimitrij jako by ji přehlížel, Mason ji naopak zavaluje milostnými návrhy, které ona nechce přijmout, a navíc na akademii zaútočili smrtonosní Strigojové! Škola je plná strážců, přijíždí dokonce i Rosina matka Janine. Nic z toho však nestačí, a tak se studenti i profesoři vydávají na vánoční prázdniny do Idaha, kde snad budou v bezpečí.
V luxusním horském středisku mají všechno, na co si vzpomenou. Chybí jen to nejdůležitější - jistota, že je Strigojové nenajdou a nezničí. Tři studenti se proto vydávají zpět do akademie, aby se Strigoji svedli konečný a vítězný souboj. Když se to dozví Rose, vyrazí za nimi, aby jim pomohla. Nemá ale nejmenší tušení, že se ocitla v takovém nebezpečí, jaké si do té doby ani neuměla představit. A jediným jejím ochráncem je Christian...Došlo mi, proč je tak těžké nepodlehnout příběhům Richelle. I když se během celé knihy nic zásadního nestane, stejně mám po dočtení dojem, že umřu, pokud se okamžitě nepustím do dalšího dílu. Je to těmi konci, které mě vždy naprosto odrovnají. Proto se nejspíš v každém začátku objevuje malá akce, která má čtenáře dostat tam, kde přechozí kniha skončila. Ale prostě škoda, že to nemá dlouhého trvání.

Celá kniha byla svým dějem tak trochu na stejné vlně. Představte si nějaký graf, který na začátku stoupá, pak klesne na nulu a pokračuje v rovině, dokud nenastane obrovský vzrůst. Nakonec mírně klesne a v této pozici se udržuje až do konce.

"Tak. Vypadá to, že naše milá Vasilisa zahnala mýho tátu do kouta."
"Tvýho..." Ohlédla jsem se po skupince, kterou jsem před chvilkou opustila. Šedovlasý tam pořád stál a divoce gestikuloval. "To je tvůj táta?"
"Aspoň máma to tvrdí."
(str. 183)

Tentokrát tu bylo méně chyb než v pžedchozím díle. Dokonce jsem přežila i Lissu. A díky událostem, které nám tu Richelle nastínila, konečně zmizely i středoškolské problémy a vystřídaly je daleko závažnější věci.

A i když tu Rose nebyla tak nezodpovědná jako v předchozím dílu, stejně se mi líbila. Možná ji takhle mám i radši. Stále si zachovává svou rebelskou tvář, ale už se nezabývá trapnými holčičími problémy, díky kterým občas působila jako jakákoliv hrdinka dívčích románků.

A ještě o další postavě bych se ráda zmínila. Adrian. Ze začátku mi dvakrát nesedl, ale po PP jsem si ho oblíbila, takže mi i v druhém dílu padl do noty. Nepřeji si, aby byl s Rose, nehodí se k sobě, ale je to skvělej kluk, který se určitě postará (stejně jako Rose) o skvělou zábavu během čtení. Tady zatím neměl tolik prostoru, ale ve třetím díle by mělo být vše jinak.

"Sluší ti to. Kam se chystáš?"
***
"Za chvilku mám schůzku s Christianem."
***
"No ne... Čímpak si to zasloužil? Zachránil sirotky z hořící budovy? Jestli jo, nejdřív by ses měla ujistit, že ten barák sám nezapálil."
(str. 79)

Těžko říct, jestli se mi tento díl líbil více. Stejně jako v prvním díle tu byly momenty, které mě nebavily. A rozhodně to nemělo nic společného s faktem, že tento díl znám skoro jako svý boty. Jsou tu slabší části a "silnější" části. Ale i mezi těmi slabšími se najdou takové, které celý příběh oživí. Nebýt jich, nejsem si jistá, zda by se dala kniha přelouskat na posezení. Myslím, že oba díly jsou tedy shodné. Stále platí, že jsem zatajovala dech, kdykoliv se stalo něco, co mělo co dočinění s Dimitrijem a dalšími postavami.
4/5

Kane
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Leslie Leslie | E-mail | Web | 10. května 2013 v 9:46 | Reagovat

Já, když jsem poprvé četla VA 2 a došlo na Adriana, moje první reakce byla: "Co to je proboha za úchyla." :D Protože, řekněme to na rovinu, v té první scéně tak tak trochu působil. Ale prostě postupem času jsem mu propadla (a to ještě když jsem četla VA, ne PP :D) a vždycky jsem ho měla radší než Dimitrije :D Jeho hlášky mě vždycky rozsekají. :D Hlavně teda v tom PP, ačkoli i ve VA se jich najde hodně. :D
Rose... K té už jsem se vyjadřovala. Je to jedna z mála hlavních postav, která mi fakt nesedla (ještě štěstí, že Richelle píše tak zíživně, že mě to i kvůli nesympatické - vůči mě - hlavní postavě bavilo). Ale je pravda, že už od druhého dílu se sklidňuje... Hlavně ji změní i to, co se na konci tohoto dílu stane...
Lissa mi extra nevadila nikdy, možná na konci trojky, ale to je trochu OT pod tímto článkem.
Řekla bych, že mezi VA1 a VA2 je velký skok. Nevím proč, ale druhý díl mě bavil o hodně víc. A jinak máš naprostou pravdu, že v té knížce se neděje téměř nic (nebo dobře, děje, ale nic nějak podstatného), kromě začátku a konce, ale přesto mě to hrozně baví číst klidně milionkrát dokola. Richelle prostě umí. :D
Hezká recenze. :-)

2 Kane Kane | Web | 10. května 2013 v 13:47 | Reagovat

[1]: Jo, úchyl to byl pěkný. :D Já se mu ale ve VA nějak zvlášť nevěnovala, oči jsem měla pro Dimitrije. :D Je ale prostě skvělý, takže se těším, co nového na něm v této sérii najdu.
Mě nejvíce rozčilovala Lissa v šestém díle, kdy byly celé kapitoly o ní. Ale co. Mám ji ráda, jen způsob, jakým se chová, je děsný. Naopak Rose mám ráda, každému vyhovuje něco jiného. :) Ano, skok je to velký -mezi díly - Richelle umí psát, ale není to ono. Umí to lépe. :) Taky to můžu číst vše neustále dokola, i když to znám nazpaměť. Jen kdyby se tam toho dělo více. :)
Děkuju.

3 E_V_E E_V_E | E-mail | Web | 10. května 2013 v 15:11 | Reagovat

Kebyže nemám skúšky, celú sériu už mám dávni za sebou, tak veľmi ma to baví 8D Ale v tomto hroznom čase mi spríjemňuje večer aspoň Rose a Dimitri 8P Ešte som len v polke, takže dnes dočítam 8)
Adrian mal dobrý vstup do príbehu, ale zatiaľ mi ešte nepadol do oka na 100%.
Kniha je skvelá, zatiaľ sa mi páči asi viac ako tie stredoškolské hlúposti v 1tke, no ale aj to sa čítalo fajnovo 8)

4 Kane Kane | Web | 10. května 2013 v 17:54 | Reagovat

[3]: Adrian padne do oka všem. :) Spíše jsem zvědavá, jestli budeš tým Dimitrij nebo Adrian. :) To zkouškový znám, taky jsem neměla moc času na čtení. Tak ať to všechno zvládneš a vydržíš.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Všechny texty (kromě anotací) jsou v mém vlastnictví. Přísný zákaz kopírování veškerých textů a fotografií. Na obrázky, které nejsou moje, stačí kliknout a dostanete se ke zdroji. Pokud naleznete obrázek bez zdroje, prosím, napište mi, pokusím se ho doplnit. Děkuji.
Kane