Recenze I Mezi nebem a zemí

28. dubna 2013 v 18:29 | Kane |  Mám přečteno I Recenze
Autorka: Stacey Kade
Nakladatelství: Fragment
Počet stran: 216
Díl: První
Překlad: Eva Brožová

Anotace: (fragment.cz)
Královna školy a hvězda místních roztleskávaček Alona Dareová je předurčena pro skvělou budoucnost. Její život však končí nečekaně pod koly autobusu. Všichni si myslí, že je navždy pryč, ale... Alona zůstala ve světě živých jako duch. Pouze jediný člověk ji může vnímat - spolužák a totální lúzr Will. Podaří se jim překonat vzájemnou nechuť a pomoct jeden druhému? Proč Alona neodešla skrze jasné světlo do onoho světa?


Tak k téhle knize nemám skoro co říct. Mám dojem, že to je typická duchařina, jen méně děsivá. Někdo umře a pak se objeví člověk, který je vidí, chová se divně, a proto je vyloučen z kolektivu a těm oblíbeným nestojí ani za pohled. Zkrátka takový typický příběh ze střední s trochou toho nadpřirozena. Přesto se tu však najde pár věcí, které jinde nenajdete.
Už od začátku mi bylo jasné, jak to skončí. A přesto jsem se těšila jak malé dítě. Bylo to takové oddechové a přesně to jsem potřebovala. Celý příběh je úžasný. Nejvíc mě bavilo sledovat, jak se vyvíjí vztah mezi Alonou a Willem. Přestože charaktery postav jsou naprosto ohrané a všem čtenářům YA známé, bavilo mě to.


Na příběhu mě však několik věcí rozčilovalo. Především mi vadilo, jak je na každou větu napojena nějaká vedlejší, k tomu hromada vsuvek ve stylu "nebo co" a hromada překlepů. Alespoň začátek byl takový zvláštní a na příběh jsem se díky tomu nedokázala úplně soustředit. Ale kdo ví, třeba to bylo tím, že jsem seděla v autě, které se kodrcalo po našich velice "rovných" a "neděravých" dálnicích. Po několika kapitolách už to bylo v pohodě, asi jsem si zvykla. Přesto jsem tam ale našla pár vět, které mi přišly nesmyslné. Jako by k nim někdo zapomněl dopřeložit zbytek.
Také mi trochu vadilo, že se tu úplně nevyřešilo všechno. A mám dojem, že se k tomu autorka v dalších dílech už nedostane. Myslela jsem, že se třeba Alona zeptá (nebo se bude aspoň zajímat), proč byla zvolena 3x královnou plesu, když po její smrti téměř nikomu nechybí.

Příběh nebyl nijak napínavý, i když se tam sem tam objevilo hodně zajímavých scén. Nebýt těch duchů, byl by to jen další příběh ze života středoškoláků. Ale celkově to bylo vtipné. Pobavila jsem se. Třeba tahle scéna je skvělá:

"Myslela jsem to metaforicky. Kromě toho, jak bys mě mohl líbat ty?"
Dotčeně jsem se napřímil. "Ještě nikdo si nestěžoval. Já totiž umím-"
Alona pokračovala, jako by mě neslyšela. "Vypadal bys jako cvok. Hlava nakřivo, vyplazenej jazyl." Zvedla ruce do vzduchu, jako by držela někoho pod krkem, zavřela oči, teatrálně naklonila hlavu na stranu, vystrčila jazyk a vrtěla jím
ve vzduchu.
Vyprskl jsem smíchy. Vypadala komicky a měla pravdu.
(str. 122)

Střídají se tu dva pohledy v ich formě. Alony a Killiana (Willa). Ze začátku jsem měla trochu pocit, jako by autorka snad ani nevěděla, jak bude příběh pokračovat. Prostě psala, dokud to z toho nějak nevyplynulo. Možná to tak skutečně bylo. Ale konec se mi zdál promyšlený. Jen občas se stalo, že bych nevěděla, o čem hlavní postavy mluví (což je dle mého názoru v knihách největší problém).

Celou dobu jsem si říkala, že dám knize jen 3 hvězdičky. Za ten vydařený konec ale nemůžu. Kdybych měla půl hvězdičky, vyřešila bych to jednoduše. Těším se na další díl a další příhody s duchy, na vysokou. A taky jsem zvědavá, jak si Alona poradí s vybavením jeho pokoje... :D
4/5

Děkuji nakladatelství Fragment za poskytnutí recenzního výtisku.
Kane
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 E_V_E E_V_E | E-mail | Web | 28. dubna 2013 v 19:25 | Reagovat

Toto veeeľmi chcem! 8_)

2 Kane Kane | Web | 29. dubna 2013 v 16:52 | Reagovat

[1]: Já měla dojem, že to u vás vyšlo? :)

3 E_V_E E_V_E | E-mail | Web | 29. dubna 2013 v 16:56 | Reagovat

[2]: Ešte len vyjde v lete niekedy, už som na to moc zvedavá 8P

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Všechny texty (kromě anotací) jsou v mém vlastnictví. Přísný zákaz kopírování veškerých textů a fotografií. Na obrázky, které nejsou moje, stačí kliknout a dostanete se ke zdroji. Pokud naleznete obrázek bez zdroje, prosím, napište mi, pokusím se ho doplnit. Děkuji.
Kane