Recenze I Zlatá lilie

22. března 2013 v 18:49 | Kane |  Mám přečteno I Recenze

Autorka: Richelle Mead
Díl: druhý
Série: Pokrevní pouta
Nakladatelství: Domino
Překlad: Katrin Mekki
Počet stran: 327
Obálka: Marek Šebesta

Anotace: (bux.cz)

Alchymistka Sydney Sageová slouží jako jakýsi most mezi světem vampýrů a lidí: chrání tajemství prvních a životy druhých. Moc ráda by studovala univerzitu, ale místo toho byla vyslána na snobskou střední školu v Palm Springs. Má tam za úkol střežit morojskou princeznu Jill Dragomirovou před zabijáky, kteří chtějí ve světě Morojů rozpoutat válku.
Všichni ji považují za skvělou alchymistku, dokonce i ti, kteří o ní dříve pochybovali. Nyní však začíná pochybovat ona sama: opravdu jsou všichni vampýři zvrácené stvůry, anebo je to všechno jinak?
Všechno se ještě víc zkomplikuje, když bývalí Strigojové Soňa a Dimitrij zjistí, že právě Sydney by mohla být klíčem k objevení zázračného léku k proměně na Strigoje. A pak Sydney naváže milostný vztah s Braydenem… Má s ním mnoho společného, ale přesto jako by ji stále silněji přitahoval někdo jiný, na koho by kvůli jeho původu neměla ani pomyslet! Co teď? Má se řídit zákony alchymistů, anebo naslouchat hlasu vlastního srdce?Téhle knize jsem dlouho odolávala, snažila jsem se počkat na třetí díl, ale bohužel se mi to nepodařilo. Teď toho docela lituji, protože se nemůžu dočkat třetího dílu. Přijde mi docela těžké sepsat na tento díl recenzi, protože úplně nevím, co si o něm myslet.

Tento díl se hodně podobá tomu předchozímu. Většina stránek je nabitá nějakými průšvihy, které Sydney řeší, a sem tam se vyskytne nějaký ten náznak akce, na kterou se můžeme těšit na konci knihy. Byla jsem v půlce příběhu a stále se nic nedělo, a přesto jsem se od toho nedokázala odtrhnout. Vyskytlo se tu několik vtipných scén, při kterých jsem se smála jak idiot, až mě bratr musel okřiknout. Krom úžasných Adrianových hlášek jsem se hodně smála Sydney samotné a jejímu "randění". Knihu bych si na 100% užila více, kdybych toho o chození s klukem a vodění se za ručičky nevěděla svoje, protože bych tak nedokázala odhadnout průběh celé situace.
S odhalením zápletky jsem však neměla problém pouze u randění, ale tak nějak celkově. Věci, které postavám došly až o deset stránek dále, jsem já odhalila okamžitě. Trochu mě to štvalo. Kdyby Meadová pokládala otázky trochu jinak, možná by nás ponechala delší dobu v nevědomosti.
Když se Sydney bavila s Braydenem na vědecké úrovni, kolikrát jsem úplně nevěděla, která bije. Díky tomu bych tedy tuhle knihu označila za velmi motivující, protože já zkrátka nesnáším, když něčemu nerozumím. Kdybych neměla učení až nad hlavu, nejspíš bych si sedla k počítači a začala hledat informace o větrných mlýnech.
Konec mě velmi zklamal. Podle mě Meadová mohla přehodit poslední dvě kapitoly nebo alespoň přidat ještě jednu závěrečnou. Poslední část mi totiž vyrazila dech a i když jsem čekala celou knihu, že se to stane, i když jsem věděla, jak se Sydney zachová, stejně mě to hodně zklamalo. Byl to skvělý tah, jak si zaručit, že čtenáři sáhnou po další knize, aby věděli, jak se situace bude vyvíjet, i kdyby je samotná kniha k smrti nudila. (Meadové to nezazlívám, ale dělat nám to nemusela. :D)
Co je pro mě obrovské plus, že kniha zní stále velmi realisticky (až na pár momentů, kdy by Sydney musela mít stroj času, aby to všechno stíhala) a ke všemu je to jedna z mála knih, kde se vyskytuje jen nepatrné množství překlepů.

"Stálo to za to. Vypadáš... šťastně."
"To je šílené," poznamenala jsem.
"Není to ta největší šílenost, co jsem kdy udělal." Usmál se na mě. Zrak se mu rozostřil, jako by viděl něco víc než já. "Co je tu a tam drobná šílenost? Mám provádět experimenty... Tak proč nevyzkoušet, co záři jasněji - jestli tvoje aura, nebo slunce?"
(str. 242)Trailer 5 - nepřijde mi, že by nějak extra souvisel s knihou, ale líbí se mi ze všech nejvíc (nejúžasnější jsou stejně trailery na třetí díl :D)


Celkově kniha byla taková roztomiloučká, velmi vtipná a poutavá. Přesto mám stále pocit, že to není úplně to nejlepší, co ze sebe autorka dokáže dostat. Druhý díl je určitě lepší než první, ale stále nelapám po dechu, tak jak tomu bylo u jiných knížek od ní. Uvidíme, co přinese třetí díl, jen doufám, že vyjde hodně, hodně, HODNĚ brzy.
4/5

PS: Omlouvám se za krátkou recenzi, ale není k tomu co víc říct.
Kane
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Desirée Lydon Desirée Lydon | Web | 22. března 2013 v 18:55 | Reagovat

Krátkou recenzi? Podle mě je docela dlouhá, já mám teda mnohem kratší :D Jinak knihu jsem včera viděla v knihovně, ale když nemám předčtenou VA, tak mi bude asi trochu k ničemu :D

2 Kane Kane | Web | 22. března 2013 v 19:03 | Reagovat

[1]: Tak ono to natáhla ta anotace. :) Obvykle mám recenze delší. Jinak VA si určitě přečti, pokud se k tomu nedostaneš do konce dubna, můžeš se pak zapojit do projektu, který budu pořádat ohledně čtení VA. :)

3 Elis Elis | Web | 23. března 2013 v 19:33 | Reagovat

Cože?? Krátkou recenzi?? Já mám....
Prostě tvá recenze je dlouhá... neboj.. :D

4 Simone Simone | Web | 26. března 2013 v 11:41 | Reagovat

Uf, všetci túto sériu tak chvália. Ale nechcem sa do nej púšťať, kým neskončím VA a to ešte dlho potrvá. :-D

5 Kane Kane | Web | 26. března 2013 v 16:32 | Reagovat

[4]: Stejně tak VA je chválená. :) Není divu, Meadová je skvělá. :) Každopádně si počkej, jinak bys třeba nechápala, proč se některé postavy chovají právě tak, jak se chovají (i když je to nejspíš jen moje domněnka). každopádně je lepší si počkat, stojí to za to. :)

6 Simone Simone | Web | 27. března 2013 v 21:41 | Reagovat

[5]: Čo ja viem. Ja som na prečítala prvé dva diely VA a mne sa to príliš nepáčilo. Rose mi neskutočne lezie na nervy, snáď len jej matka je ešte horšia. Ale začínam si na ňu zvykať, takže možno to nakoniec dám až do posledného dielu. Iba potrebujem medzi jednotlivými časťami pauzy. :-D

7 Kane Kane | Web | 27. března 2013 v 22:12 | Reagovat

[6]: Mně se to od prvního dílu nelíbilo. Myslím, že kdybych neměla po ruce další díly, taky bych se k tomu jen tak nedokopalo. Bavilo mě to až od třetího. Mě u toho držel hlavně Dimitrij. Pak to bylo skvělé, Rose se mění apod. :) Tak uvidíš. Každopádně bys nebyla jediná, komu by se série nelíbila. :)

8 Leslie Leslie | 8. května 2013 v 12:57 | Reagovat

Simone - Rose mi taky neskutečně lezla na nervy... Zklidnila se snad jen ve 3, 4 a částečně i 5... Ale v těch okrajových dílech byla fakticky na zabití. Janine, její matka, mi moc nevadila.
[7]: Ani mě se ten první díl moc nepozdával. Poprvé jsem si přečetla první kapitolu a hned jsem knihu odložila s tím, jaká je to blbost. Pak když jsem byla doma nemocná a nudila se, pustila jsem se do toho znovu a tentokrát první díl dočetla. Od druhého dílu mě to začalo bavit, ve trojce jsem si zamilovala Adriana a od té doby jsem si tu sérii nehorázně oblíbila.
Pokrevní pouta mám radši než VA kvůli těm postavám, ale dějově si pořád myslím, že autorka pořád nepředvedla to nejlepší. Ale ruku na srdcem, i u VA si ten nejlepší a nejzábavnější děj nechala na finální dvě knihy. :-)
Recenzi krátkou fakt nemáš, neboj. :) Já bych hodnotila tak 4.8/5 :D A to 1.5 bodu dolů za poslední dvě nebo tří stránky, kdy jsem měla chuť tam vlítnout a profackovat Sydney zleva zprava, ať se probere z toho svého alchymistického vesmíru. Uvidíme, co nám přinese trojka, ale zatím na ni slyším jen pozitivní ohlasy... :-)

9 Kane Kane | Web | 8. května 2013 v 15:45 | Reagovat

[8]: Jo, já ji chtěla taky profackovat. :D Sakra, to mi dělala naschvál. Četla jsem kousek v AJ, ale bohužel na to nemám, takže si na 3 musím počkat. Taky mám dojem, že tu Richell nepředvedla, co umí. Co se týče VA, mně nejvíce sedla 4 a 6. Dimitrij jako Strigoj mi nevadil. :) Spíše tam bylo i více citů apod. :) Trojku mám taky ráda, ale jen díky konci. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Všechny texty (kromě anotací) jsou v mém vlastnictví. Přísný zákaz kopírování veškerých textů a fotografií. Na obrázky, které nejsou moje, stačí kliknout a dostanete se ke zdroji. Pokud naleznete obrázek bez zdroje, prosím, napište mi, pokusím se ho doplnit. Děkuji.
Kane