Na téma I Proč čteme?

27. března 2013 v 22:02 | Kane
Všichni vědí, že ráda čtu. A nejsem v tom sama. Na blog.cz a dalších stránkách existuje celá komunita blogerů, kteří propadli knihám, propadli příběhu, ať už to jsou detektivky, horory, fantasy, romantika či ty (někdy velice zvláštně napsané) sexuální knihy. Jsem ráda kdykoliv objevím nějakého nového človíčka, který se rozhodl začít číst. Nejvíce mě to ale těší u kluků. Dívek je spousta, ale kluci mají na práci většinou počítačové hry a sport - tedy gaučink. Možná díky tomuto článku přetáhnu někoho na svou stranu, možná ne, každopádně mi to přijde jako velice zajímavé zamyšlení nad tím, proč vlastně čtu a co mi to dává.
Ani nevím, kdy to se mnou začalo být tak zlé, že jsem hltala jednu knihu za druhou. Asi někdy v době, kdy jsem objevila upíry. Ale to předbíhám. Vše začalo návštěvou knihovny ve třetí třídě. A taky objevením levných knih, které jsem navštěvovala s babičkou. V té době ještě prodávali hromadu dívčích románků. Tak jsem četla. Půjčovala z knihovny. A vůbec mi nevadilo, že je to jedno a to samé. Až naše češtinářka mi otevřela oči. Ukázala mi, že existují i jiné knihy a já se jí nějak chtěla zavděčit. Takže v šesté třídě jsem začala číst dospělácké knihy. Bohužel ne vždy jsem je zvládla. Taková poslední kniha, která mě sice bavila, ale byla moc popisná, se jmenovala Šifra mistra Leonarda. Díky tomu jsem čtení odložila asi na jeden rok a četla jen, když jsem musela kvůli čtenářáku.
Počátkem roku 2011 jsem se začala opět pohybovat ve světě blogerů. Založila jsem si deníčkový blog (později se z něj stal i knižní blog) a objevila jsem Abyss. Dalo by se říci, že díky této slečně jsem opět začala číst. Nadpřirozeno mě okouzlilo, chytilo a nepustilo. Už ani nevím, která kniha to odstartovala. Nejspíš nějaká upířina. Díky Ells jsem se pustila do Knižní výzvy a od té doby to jde se mnou z kopce. :D Pamatuji si, že první takový prožitek jsem měla kvůli Vampýrské akademii. Nebo kvůli Škole noci? - po prvním díle jsem prostě hned chtěla další, to nebylo normální.
No a to bude tedy asi začátek odpovědi na otázku: Proč čtu? Mohla bych říct všechny ty věci, jako že mám větší představivost, lépe se vyjadřuji, umím lépe psát, píšu většinou bez chyb, slova mám načtená atd. atd. Ale pravda je jinde. Tohle jsou jen takové bonusy. Pravdou je, že jsem se zamilovala do těch pocitů, které ve mně četba vyvolává. Pokud si myslíte, že čtení je nuda, nenašli jste ještě tu pravou knihu. Důležité je to nevzdávat a hledat a hledat, dokud si nenajdete to svoje. Čtu, protože mě baví, jak mě kniha dokáže pohltit, že 6 dní v kuse se válím v posteli, piju čaj a hltám jednu knihu za druhou, že chodím spávat až pozdě večer a ráno vstávám brzo, jen abych se už konečně dozvěděla, jak to skončí. Díky knihám si plním své sny. Žiju životy, které bych žila, kdyby bylo vše možné a mezi námi opravdu žili upíři, vlkodlaci, čarodějové a čarodějky, víly apod. Přijde mi, že jejich životy jsou lepší než ten můj, zábavnější, nebezpečnější... No kdo by to nebral? Sebrat se, vykašlat se na školu a jet splnit vyšší poslání s tím, že školu vám někdo omluví.
Knihy jsou úžasné. Nejraději bych se setkala s tím, koho jako prvního napadlo, že knihy nejsou jen učebnice, které se někdo musí učit nazpaměť. Knihy jsou především klíče, které odemykají brány do nových světů, kde je vše tak reálné a kde se nedosažitelné stává skutečností.
Vymyslela: Simone
Kane
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 E_V_E E_V_E | E-mail | Web | 27. března 2013 v 22:37 | Reagovat

Krásny článok 8)
Ja by som bola tak rada hrdinka nejakého toho nadprirodzeného románu! Bolo by to o dosť zaujímavejšie ako to nudné nič, čo vediem teraz 8D

2 Kane Kane | Web | 28. března 2013 v 10:24 | Reagovat

[1]: Jo, to si taky říkám! :D Psali jsme slohovku zlaté rybce, tak jsem tam napsala, že bych chtěla prožívat příběhy hrdinek, kterým se jejich život tolik příčí. :D Děkuju. :)

3 Simone Simone | Web | 28. března 2013 v 10:28 | Reagovat

Nádherný článok. Veľmi pekne spísané a úplne súhlasím. Niekedy mám fakt chuť zmeniť sa na postavu z niektorej knihy a prežívať to čo ona. :)

4 Bastera Bastera | Web | 28. března 2013 v 10:37 | Reagovat

Krásně napsáno! Souhlasím s Tebou, člověk potřebuje uniknout od svého někdy náročného života do jiného světa :) Jinak ten vývoj mám docela podobně :) Můžu Tě citovat do seminárky na téma blogy a čtení? :)

5 Kane Kane | Web | 28. března 2013 v 11:05 | Reagovat

[3]: Děkuji. :)

[4]: Určitě můžeš. :) Děkuju moc.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Všechny texty (kromě anotací) jsou v mém vlastnictví. Přísný zákaz kopírování veškerých textů a fotografií. Na obrázky, které nejsou moje, stačí kliknout a dostanete se ke zdroji. Pokud naleznete obrázek bez zdroje, prosím, napište mi, pokusím se ho doplnit. Děkuji.
Kane