Recenze I Kacíř a čarodějka

30. března 2013 v 13:53 | Kane |  Mám přečteno I Recenze
Autorka: Phillipa Gregory
Nakladatelství: Fortuna Libri
Překlad: Jana Pacnerová
Počet stran: 272
Díl: první
Série: Řád temnot
Obálka: Nick Stearn

Anotace: (moje vlastní, anotace na knize toho prozrazuje moc)
Klášterní novic Luca Vero je jednoho večera předveden tajemnému muži, který má rozhodnout o jeho trestu za jeho hříchy. Luca je překvapen, když ho místo trestu čeká zajímavý úkol. S písařem Petrem a svým oddaným služebníkem, líným kuchařem Freizem, je vyslán do kláštera Lucretili, kde má za úkol zjistit, co dohání ženy k šílenství, co způsobuje jejich sny a proč mají na dlaních vyřezány stigmata. Podaří se jim odhalit pravdu, nebo mají nakročeno k brzké smrti a šílenství?

Isolda je mladá žena, kterou otec učil matematiku, jak se postarat o panství a jak mluvit s lidmi. Po smrti otce je však vše jiné. Místo panování v Lucretili je nucena panovat ve zdejším klášteře, kde není vůbec šťastná.

Koho zajímá oficiální anotace, může si ji přečíst. ↓ (bux.cz)
Píše se rok 1453 a vše nasvědčuje tomu, že se blíží konec světa
Klášterní novic Luca Vero je na rozkaz tajemného cizince uprostřed noci zburcován a odvlečen ze své cely. Cizinec jej nejprve obviní z kacířství, aby mu nahnal strach a pak jej vyšle na dlouhou cestu Evropou, kde má Luca, mimořádně nadaný mladík, hledat stopy Ďábla a vykonávat soud nad zběhlými křesťany.
Lukova první cesta vede do kláštera Lucretili, kde se setkává s mladičkou abatyší Isoldou, jež se právě ocitla v nesnázích: V klášteře je proti své vůli - poslal ji sem bratr, aby se mohl zmocnit jejího dědictví a navíc jeptišky začaly trpět podivnými vizemi, chodily ve spánku a na těle se jim objevily krvácející rány. Isolda je obviněna, že je očarovala temnou magií a má být upálena jako čarodějnice. Luca ale hledá pravého viníka…
Hrdinové tohoto příběhu čelí nejtemnějším hrůzám středověku - černé magii, vlkodlakovi i šílenství. Na cestě však nacházejí také pravdu, přátelství a dokonce lásku.


Abych byla upřímná, na knihu jsem se hodně těšila. Četla jsem na ni skvělé ohlasy, a tak jsem si říkala, že přečtením nic neztratím. Po přečtení několika stran jsem byla velice zklamaná. Kniha rozhodně nebyla taková, jak jsem si myslela. Anotace sděluje přes sto stránek příběhu. Nebyla jsem schopna vůbec zjistit, co přesně je v knize dějem. Na co přesně se zaměřit, nedokázala jsem zjistit, co se nám autorka příběhem snaží dát, říct. Zkrátka nevím, jak lépe tuhle svou domněnku rozvést.

U čtení mě nic nedrželo. Četlo se to dobře, je to pěkně napsané, ale neměla jsem potřebu sedět u toho celé jedno odpoledne. Přečetla jsem pár desítek stran a stačilo mi to.

Potom ale přišla druhá půlka knihy. Ta byla o dost zábavnější a zajímavější. Nejspíš to bylo tím, že se žádná z postav neupejpala. Postavy nám konečně začaly žertovat, poddávat se svým citům a vykašlaly se na to, že by se vlastně měly chovat jinak, když slouží církvi. Petr byl stále takový tichý a nevýrazný, ale toho jsem si nijak neoblíbila, myslím, že by mi v příběhu ani nechyběl. Zato si příběh nedokážu představit bez Freize. Ten byl vtipný již od začátku a strašně jsem si ho oblíbila. Díky němu jsem se několikrát zasmála. Ishraq je taky skvělá, ona a Freize jsou skvělá dvojka, která se postarala o to, že jsem druhou polovinu knihy přečetla dneska na posezení. Postavy samy o sobě vypadaly realisticky, i když jsem s nimi většinou nesoucítila, chápala jsem jejich chování, navíc má každá svůj vlastní charakter, což je pro mě vždy velké plus.

Konec není uzavřený. Dozvěděla jsem se, že budou i další díly. Každopádně u mě stále přetrvává pocit, že ta kniha je svým způsobem o ničem. I když to není ten správný výraz. Děje se v ní toho hodně, ale zároveň nic. Myslím, že bych se tohoto pocitu zbavila, kdyby tam byla ještě jedna či dvě kratší kapitoly, které by aspoň trochu naznačily konec celé knihy.

A tím se dostávám k další věci, kterou jsem oceňovala. Nad každou kapitolou knihy jsou obrázky, které jsou krásné a čtení zpestřily. Taky jednotlivé části knihy oddělují takové oddělovače, které vypadají moc pěkně. Co mě ale trochu zaráželo a přišlo mi to tak zdlouhavé, jsou kapitoly. Jsou tam jen tři. Řím, Lucretily a Vittorito - to jsou místa, kde se příběh odehrával.

Obálka je krásná, jsem ráda, že zůstala originální, co se mi ale vůbec nelíbí, tak je hřbet knihy. Ta fialová mi k tomu prostě nejde a působí to na mě strašně rušivě.
Oproti jiným knihám autorky je tahle smyšlená. Vyskytují se tu fikce a je tu jen zlomek historických věcí, které k příběhu opravdu patří a bez nich by to nebyla historická kniha - oblečení, boty, způsob chování apod.

"Nic víc nejsem ochotný udělat. Nevím, jestli ses ničím neprovinila, ale jelikož žádná žena není nevinná od hříchů Evina,
jsem ochoten souhlasit s tím, že neexistují důkazy a prozatím proti tobě není vzneseno žádné obvinění."
(str. 189)
- u téhle části jsem se nesmírně bavila. Hlavně díky té Evě. Vzpomněla jsem si, co jsem si přečetla o trestu, který kvůli Evě máme. :D Víte jaký?Trailer - moc pěkný a je tam i pár těch obrázků z knihy.


Takže celkově to nebylo zas až tak špatné. Začátek mi nic neříkal, konec byl lepší, proto tři hvězdičky. Jem zvědavá na další díl, ten má lepší hodnocení.
3/5
Kane

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 laurdes laurdes | Web | 30. března 2013 v 14:53 | Reagovat

Obávám se, že ten trailer je na té knížce to nejlepší :D

2 Kane Kane | Web | 30. března 2013 v 15:49 | Reagovat

[1]: :D A víš, že jsem si ze začátku říkala to samé? :D Ne, bylo to zajímavé... Ale jak tak přemýšlím, asi k tomu zaujmu neutrální postoj, prostě se mi to ani nelíbilo ani líbilo (to je debilní věta. :D)

3 E_V_E E_V_E | E-mail | Web | 2. dubna 2013 v 11:18 | Reagovat

Určite by som si to prečítala rada 8)

4 changelife changelife | 10. dubna 2013 v 20:32 | Reagovat

uvažovala jsem o navrácení k blogu..ale času je zatím nějak málo..:( co jsem jediné stihla tak bylo změnit dess...ale k ničemu víc jsem se nedostala..:/ tak třeba to časem vyjde! :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Všechny texty (kromě anotací) jsou v mém vlastnictví. Přísný zákaz kopírování veškerých textů a fotografií. Na obrázky, které nejsou moje, stačí kliknout a dostanete se ke zdroji. Pokud naleznete obrázek bez zdroje, prosím, napište mi, pokusím se ho doplnit. Děkuji.
Kane