Recenze I Já a pan Darcy

2. listopadu 2012 v 15:00 | Kane |  Mám přečteno I Recenze

Autorka: Alexandra Potter
Nakladatelství: Kristián, s. r. o.
Počet stran: 318
Díl: pouze jeden
Překlad: Dagmar Brejlová
Obálka: Krisián, s. r. o.

Anotace: (Převzata z bux.cz)
Po sérii katastrofálních vztahů se Emily rozhodla odpočinout si od všech "dnešních" mužů. Věnovat se chvíli sama sobě, dát si skleničku vína a strávit zas nějaký čas četbou milovaného románu Pýcha a předsudek. Vrátit se do časů pana Darcyho, kdy muži byli oddaní, čestní a elegantní. Když ji nejlepší kamarádka pozve na týdenní dovolenou do Mexika, přetékající margaritou a exotickými milenci, Emily dá přednost výletu do míst, kde žila Jane Austinová. V autobuse plném penzistů je jasné, že tady muže svých snů nepotká. Slibně nevypadá ani mizerně naladěný novinář, nedobrovolně vyslaný napsat článek, proč byl pan Darcy zvolen "NEJ"
mužem všech dob. Když Emily vstoupí do pokoje tváří v tvář samotnému panu Darcymu, všechny holčičí sny se náhle začnou plnit…


Na tuhle knihu jsem byla opravdu hodně zvědavá. Zaujala mě mě hned, když jsem ji zahlédla ve výloze v jednom nejmenovaném knihkupectví. Tak nějak jsem tušila, že se mi kniha bude líbit. No, nemýlila jsem se. Sice jsem tušila, jak co bude, odhadla jsem, jak to skončí, ale to mi vůbec nevadilo. Naopak. Nadskakovala jsem na posteli a těšila se, až všechno docvakne i hlavní postavě Emily, která je mimochodem děsně vtipná a nenapravitelná romantička. Od první věty si mě získala. Jak jsem četla, pochopila jsem, že ženy či dívky se v této knize najdou, a to bez rozdílu. Je jen jediná podmínka. Vlastně dvě. Musí si myslet, že pan Darcy je dokonalý muž, a musíte být romantičky. Moje první reakce na setkání s Emily byla: "Sakra, ta ženská mi mluví z duše." A víte co? Má i stejně ulítlou kamarádku jako já. Nejsou sice na chlup stejné, ale i tak tam jsou podobné prvky. Takže asi chápete, proč jsem si tuhle knihu zamilovala. Zajímavé bylo, že vám dojde spousta věcí o lásce, knize Pýcha a předsudek apod.

"Je to borec, má reklamní agenturu," svěří se mi. "Je fakt kus."
"O tom nepochybuji," hlesnu. Po margaritovém tahu by byl kus každý. Jednou jsem si takhle dala v zrcadle pusu.
(str. 51)

Některé momenty na mě byly moc dlouhé, kniha mě nebavila, ale to vlastně jen do té doby, dokud jsem vše nepochopila, takže tu není snad nic, co by se mi nelíbilo, což se stává hodně málo (dobrá, není lehké napsat vše, co se mi nelíbilo, do jedné recenze. Takže teď si říkáte, že jste ode mě četli spoustu nadšených recenzí. Odpovím: To sice ano, ale psala jsem to hned po přečtení. Sakra, i tuhle recenzi píšu po dočtení... No zkrátka v každé knize se dá něco najít, ale já si ty nedostatky uvědomím, až když je recenze napsaná.

Kniha je napsaná v první osobě. Velikostně se zhruba řadí mezi A5. I přes 318 stran jsem knihu četla poměrně dlouho, řekla bych, že má o dost menší písmenka, než některá YA literatura. Obálka je úžasná. Jistě, není to nic dech beroucího.. Ale jak se někdy říká, méně je více.
Co mě opravdu potěšilo, bylo, že na přebalu knihy je napsáno "s láskou věnuje..". Může se tu napsat věnování, což je opravdu krásné. Taky záložka s motivem této knihy se mi hodně zalíbila. Škoda, že si ji nemohu nechat (poputuje do knihovny)."Laskavě dávejte pozor, co děláte, málem jste mi vypíchla oko," vyštěkne.
Zase mě začíná štvát.
"Málem? Sakra, obvykle mířím líp," plácnu dřív, než si to stačím rozmyslet.
(str. 53)

V knize se objevují i úryvky z knihy Pýcha a předsudek. Proto doporučuji přečíst nejprve tuhle knihu. Vlastně celkově doporučuju přečíst Pýchu a předsudek, protože jinak je šance, že se vám tato kniha nebude líbit jen proto, že jí nebudete rozumět.
Našla jsem tu pár překlepů.

Následující úryvek obsahuje malou zmínku o sexu. Pokud vás to pohoršuje, nečtěte to. (Nechci tady poslouchat řeči, které se objevují na krásná.cz. Děkuji!)

Moje óda na staré časy se rozpadne na tisíc kousků. Cože? Opravdu řekla penis?
"Ve srovnání s kamarádkami jsem měla s chlapy zpoždění. Nejlepší kamarádka Tilly to už se svým přítelem dávno dělala..."
Ne, to nechci slyšet. Určitě se spletla. Já chci dopisy!
"Už několikrát. Dělali to v misionářské poloze, i zezadu..."
Ne, ne, ne!
(str. 103)

Musím říct, že po dlouhé době jsem se opravdu od srdce smála u knihy. Vzala mi dech, okouzlila mě a já se uculovala jak idiot. Kniha se mi zdá reálná - možná až moc, což je samozřejmě dobře. Alexandra Potterová opravdu umí psát a s jejím románem budete mít pocit, že všechno je možné.

PS: U všech výše zmíněných úryvků jsem se chechtala jak blázen.Když si představím, jak stará žena ověšená diamanty vysvětluje Emily svoje zkušenosti s kluky.. No nic. :D Prostě si to přečtěte a uvidíte.

5/5
Kane
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Vendy Vendy | E-mail | Web | 9. listopadu 2012 v 22:14 | Reagovat

Tuto knihu jsem taky četla. Ale bohužel dojmy byly spíš rozporuplné. Možná, kdyby některé popisy zkrátila (hlavně své myšlenkové pochody), románu by to prospělo. Myšlenka setkání se skutečným panem Darcym byla zajímavá a byl to prvek, který příběh hodně osvěžil. Nutnost přečtení Pýchy a předsudku bych taky doporučila, aby byl čtenář této knihy v obraze.
Ale kniha se četla opravdu dobře, lehce a celkem bych ji doporučila. I když, asi jen na jedno přečtení, ale to závisí na vkusu každého z nás - někoho třeba nadchne. 8-)

2 Kane Kane | E-mail | Web | 9. listopadu 2012 v 22:40 | Reagovat

[1]: Mně se právě děsně líbila. :D Nasmála jsem se u ni až až. Ono asi opravdu záleží na tom, jaký člověk je. Jak jsem psala, hlavní hrdinka mi je hodně podobná. Já sama totiž přemýšlím v odstavcích, uvádím si za prvé, za druhé a všechno donekonečna rozebírám. :D :)

3 Vendy Vendy | Web | 10. listopadu 2012 v 21:51 | Reagovat

[2]: To je právě kouzlo, ale i zákeřnost doporučovaných knih... co se líbí jednomu, nemusí se líbit druhému.
A pak, možná, kdybych toho nepřečetla tolik a tahle knížka byla jedna z mála, třeba by se mi líbila víc.
Neříkám, že je špatná, jen na mě tak nezapůsobila. Ale ráda vidím, že tobě se naopak líbila. 8-)

4 Bastera Bastera | Web | 21. listopadu 2012 v 21:14 | Reagovat

Mám na knihu dost podobný názor, miluji Pýchu a předsudek a autorka to krásně propojovala a z myšlenek Emily a konverzace se Spikem jsem se uculovala pořád :D Dojem mi trošku kazilo zbytečné občasné "fantasmagorování" s panem Darcym, mohlo to být v příběhu zpracováno trošku lépe, ale jinak se mi vážně moc líbila, chystám se na ní taky napsat recenzi :)

5 definė definė | Web | 1. února 2013 v 15:47 | Reagovat

Tak především, tvůj blog mám moc ráda, chodím sem poměrně často a pročítám recenze na knihy, které si hodlám přečíst/čtu/přečetla jsem.

Popravdě, moc mě ta kniha zklamala. Přečetla jsem ji za dva dny - protože už jsem to chtěla mít za sebou :D Četla jsem P&P, která se rázem stala tím nejlepším, co jsem kdy četla a proto jsem se těšila na jakousi další možnost "setkat se" s panem Darcym. :D Jak jsi řekla, každému se líbí to a jinému ono, na mě udělaly dojem asi jen ty výňatky z knihy Austenové. Záporně bych hodnotila ty nechutné scény a předvídatelný děj, navíc - nejvíce mě popudila scéna na balkoně - každopádně se mi líbil ten námět - potkat pana D. a třeba, kdyby to bylo popsáno jinak, bez všech těch "zamumlala jsem, vykoktala, zahučetla, atd. atd." tak by to bylo určitě skvělé čtivo :)

6 G. Hammerlik G. Hammerlik | Web | 1. února 2013 v 21:49 | Reagovat

Pýchu a predsudok si zoženiem čo najskôr veď sa na to chystám už veľmi dlho. A táto kniha bude potom určite tiež milým prekvapením, hneď ma zaujala, určite sa ju pokúsim niekde u nás nájsť. *zapisuje si názov aby nezabudla*
Vďaka za skvelý tip, presne toto som potrebovala. :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Všechny texty (kromě anotací) jsou v mém vlastnictví. Přísný zákaz kopírování veškerých textů a fotografií. Na obrázky, které nejsou moje, stačí kliknout a dostanete se ke zdroji. Pokud naleznete obrázek bez zdroje, prosím, napište mi, pokusím se ho doplnit. Děkuji.
Kane