Recenze I Alchymistova dcera

22. října 2012 v 19:59 | Katie |  Mám přečteno I Recenze
Autorka: Katharine McMahon
Nakladatelství: BB/art
Počet stran: 343
Překlad: Ludmila Havlíková a Tomáš Havlík
Díl: (pokud vím) pouze jeden

Anotace: (Převzata z webu databazeknih.cz)
Emilie Seldenová vyrůstá jako osamocené dítě ve starobylém sídle v anglickém Buckinghamshire, opředeném mnoha tajemstvími. Žije pouze se svým asketickým otcem Johnem, přírodovědcem a alchymistou, který z ní chce vychovat svou následovnici, a se dvěma sloužícími. A tak ačkoliv se Emilie vyzná v přírodních vědách jako žádná jiná dívka v zemi, do tajů lidské duše nikdy nepronikla, protože nemá nikoho, kdo by ji k tomuto poznání zavedl. Na jaře roku 1725 naruší jejich zatím nejodvážnější experiment - pokus vdechnout život mrtvé hmotě - příjezd dvou zajímavých mužů. Emilie pod dojmem první lásky a přívalu dosud netušených citů učiní osudové životní rozhodnutí. Ocitá se v Londýně, v honosné, ale zároveň nemilosrdné společnosti, na kterou není ani v nejmenším připravená. Pokusí se uprchnout zpátky ke svým knihám a studiu, ale místo toho narazí na ohromující tajemství. Teprve toho skandální odhalení jí pomůže vyznat se sama v sobě, pochopit své nejbližší a najít smysl svého dosud nenaplněného života.


K této knize jsem se dostala úplnou náhodou. Jak už jsem říkala ve videu Týden s knížkou, měla jsem si půjčit Alchymistu a skončila jsem u Alchymistovy dcery. Nějakou dobu jsem si myslela, že to nebyla zrovna šťastná volba. Je doufám všem jasné, že tyto dvě knihy si nejsou ničím poobné (tak mi to bylo řečeno), ale zkrátka jsem od této knihy čekala něco více.

Ze začátku se však kniha alchymií zabývala docela dost. Zaujal mě hlavně éter: "vyplňuje prostor mezi částicemi vzduchu", o něm jsme mohli slyšet např. v knize Pod nekonečnou oblohou / SK Pod vražednou oblohou. Ale stále jsem se nedozvěděla, co to vlastně ten éter je. Dále se tu hodně řešila flogistonová teorie. Což se týká ohně. Také tu vystupovali známí vědci - Newton.

Ale i přes veškerou alchymii je kniha pouze další historický román, kde žena řeší, proč je jí manžel nevěrný, proč se k ní chová tak hrubě, proč chce to a zase támhleto... Chvílemi to bylo velice zajímavé čtení, ale potom to zase spadlo skoro až do hluchých míst. Hodně často se stávalo, že se mi kniha nechtěla ani číst.

Ale abych to přiblížila. S Emilií se setkáváme v jejích dětských letech. Vysvětluje nám, kdo je její otec, jakou náplň má její den, a představuje nám postavy. Emilie je hodná, poslušná dívka, ale pouze do té doby, dokud práh jejího domu nepřekročí jistý Robert Aislabie, krásný, bohatý mladík, který ji svede a vezme si ji za ženu. Myslím, že v této chvíli je všem jasné, proč ji svedl a proč si ji vzal. Pokud ne, představte si, že váš otec vlastní velké pozemky, má na starosti okolí kolem svého domu, pole atd., atd. Touha po majetku je u Roberta hodně velká. Emilii to však nedochází, a tak jsme nuceni sledovat její myšlenky a čekat, kdy jí to dojde.

Ze začátku jsem si říkala, že kniha je typickým příklad, že ať je člověk chytrý, jak chce, může být hloupý jak... Snad neexistuje ani správné slovo. Když jsem však knihu dočetla, měla jsem dojem, že všechno je o výchově. Emilii nikdo neučil lidským vztahům. Ale na druhou stranu jí hodně závidím její inteligenci. Ta holka byla v šesti letech vzdělanější než kterýkoliv jiný člověk.

"Trávit čas čtením je luxus, který si nemůžeme dovolit..." - říká Aislabie
(str. 120)

Docela jsem chápala, proč je tato věta tužkou podtržena. Docela jsem se smála. Tohle mi někdo říct, tak tomu člověku urvu hlavu.

Kniha má samozřejmě kapitoly, které jsou rozdělené do podkapitol. Používá se ich forma.

Emilie
Doplatí na svou nevědomost. V životě trpí a dopustí se nenapravidelných chyb, které jen těžko napravuje. Roberta vždy moc milovala, dokud nezjistila, co je zač. Dovedl ji až k bankrotu. Má temnou minulost, kterou se dozví až po smrti otce.

Robert
Emiliin muž. Nikdy ji nemiloval. Spí s kdekým a mně se už od začátku nelíbil.

Otec Emilie
Ze začátku jsem nevěděla, co si o něm myslet. Ale když jsem si přečetla jeho zápisky, najednou jsem ho měla ráda. Byl taktéž velice inteligentní, dodržoval své zásady a Emilie pro něj ze začátku byla puhý pokus, který si ho omotal kolem prstu.

Konec byl opravdu hodně nadějný. Říkám byl proto, že příběh končil zvláštně. Byl uzavřený, ale zůstala hromada otázek. Vypadalo to, jako by si autorka nechala zadní vrátka pro další díl. Vůbec jsem se nedozvěděla, jak to bylo mezi Emilií a jedním mužem. Což mě vlastně zajímalo celou dobu.

Takže nelituji toho, že jsem si knihu přečetla, i když v určitých místech mě opravdu zklamala. Znovu bych ji rozhodně nečetla, ale kdyby byl příběh trochu jinak napsaný, mohl by být velice zajímavý.
3/5
Katie
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Hráblík=) Hráblík=) | Web | 25. října 2012 v 16:17 | Reagovat

No nevím, jestli by mě tento typ knížky bavil, ale líbilo se mi, když si mi ji popisoval v Brně :)
Možná máš pravdu, že kdyby byla kniha napsaná jinak, byla by zajímavější. Já bych si pod názvem Alchymistova dcera představila nějakou dívku, která tu alchimii ovládá a tak ... :)

2 Neriah Neriah | Web | 25. října 2012 v 18:01 | Reagovat

Občas se taky ke knížkám dostávám zcela náhodně. :D Třeba tak, že jde mamka do knihovny a přinese mi knížku, že když čtu ty autobiografie, mohlo by mě to zajímat. Bez ní bych se ke knize dobrala až za dlouho, jestli vůbec.
Tohle by mě asi nebavilo, nevím. Historické romány nejsou nic pro mě. Navíc jestli kniha obsahuje hodně nudných částí, ani bych se na to nedovedla soustředit. A jsem čím dál alergičtější na to, číst něco o lásce. Jenomže ona je skoro v každé knize. :D

3 Hráblík=) Hráblík=) | Web | 26. října 2012 v 17:08 | Reagovat

už to mám opravené! :D Já jsem prostě nemehlo :D ! ;) díky za upozornění :)

4 Hráblík=) Hráblík=) | Web | 26. října 2012 v 17:19 | Reagovat

K temné akademii a Ranjitovi + Cassie
Tak jako já jsem to nějak tušila, že jim to nebude klapat, bylo to takový divný, moc se k sobě nehodili a přitom tak moc :)
Nevím ani jak to popsat. Třeba se to nějak napraví, ale byla jsme docela naštvaná... :D Protože ona se s ním chtěla celou dobu sblížit a on s ní taky a nakonec konec? :D

5 Katie Katie | E-mail | Web | 26. října 2012 v 17:24 | Reagovat

[4]: No jo.. Taky jsem s tím počítala, ale z jiných důvodů. Ale kvůli duchovi? :D BOŽE! Na to mi nestačí ani vykřičníky, abych to všechno vyjádřila. :) Každopádně mě to zamrzelo. Hlavně že se rozešli kvůli blbosti. Teda v uvozovkách. Tam byly dva důvody. Uvidíme, jak se to vyvine dál. :)

6 Freckles Freckles | Web | 27. října 2012 v 12:38 | Reagovat

Ahoj... Luxus: jestli se ti zdá, že je to úplně o ničem, tak se to asi o tolik nezlepší. Je pravda, že začátek se rozbíhá pomaleji, ale pak to není o moc akčnější. Já bych to zkusila dočíst, když už ji máš, ale nečekala bych žádné velké zázraky. Mě se knížka četla dobře od první strany, ale jestli ti nesedí styl, tak s tím asi těžko něco naděláš :-)

7 Katie Katie | E-mail | Web | 27. října 2012 v 19:20 | Reagovat

[6]: Styl mi sedí, líbí se mi, jak je to napsané, ale postrádám tam děj. I když to jsem se špatně vyjádřila. Zkrátka mi chybí akce a děj je tak nějak skryt. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Všechny texty (kromě anotací) jsou v mém vlastnictví. Přísný zákaz kopírování veškerých textů a fotografií. Na obrázky, které nejsou moje, stačí kliknout a dostanete se ke zdroji. Pokud naleznete obrázek bez zdroje, prosím, napište mi, pokusím se ho doplnit. Děkuji.
Kane