Recenze I Jane - Moderní příběh Jany Eyrové

1. září 2012 v 12:45 | Katie |  Mám přečteno I Recenze
Autorka: April Lindnerová
Nakladatelství: Ikar
Počet stran: 344
Díl: pouze jeden
Překlad: Ivana Nuhlíčková
Obálka: Vojtěch Kybal

Anotace:
Jane Moorová je po náhlé smrti rodičů nucena opustit výtvarnou školu a hledat si způsob obživy. Praktická dívka usoudí, že nejlepší bude ucházet se o místo chůvy. Nico Rathburn, charismatický rocker, který se snaží vrátit na výsluní slávy, právě získal do péče malou dcerku a potřebuje, aby se o holčičku někdo staral. Jane je pro něj ideální uchazečkou - nezajímá se o bulvár a žije skromně a osaměle. Jane se v Thornfield Parku sžívá s malou Maddy a postupně začne podléhat kouzlu zkušeného podmanivého může. Mezi guvernantkou a rockovou hvězdou se rodí nečekané a křehké pouto...
Dům ale skrývá tajemství, které život všech obrátí naruby. Jane se musí rozhodnout, zda bude upřímná sama k sobě a své lásky se vzdá, anebo ji přijme s vědomím, že tím popře všechno, co je pro ni v životě důležité. Rozhodne se správně?Musím se přiznat, že jsem k této knize přistupovala s velkou nechutí. Pořád jsem si hrála s myšlenkou, že předělávat příběhy do 21. stol., se mi vůbec nezamlouvá. Nakonec jsem se rozhodla tuto knihu přečíst dříve než samotnou Janu Eyrovou, abych si příběh moc neznechutila. Nevím, jestli to bylo dobře. Každopádně mě kniha mile překvapila. Když jsem četla autorčinu poznámku, byla jsem opravdu šťastná. Autorka už pracuje na další knize, myslím něco s Větrnou hůrkou, kniha se bude jmenovat Catherine. Napsala knihu na popud předělání knihy Pýcha a předsudek. Ona sama má raději Bronteovou Charlottu a její Janu Eyrovou. Přišlo jí škoda, že lidé dnes už moc její příběh nečtou. Doufá, že díky moderní verzi se lidé k Janě vrátí. U mě se to povedlo. Přepadla mě nesmírná zvědavost. Její příběh si chci přečíst z knihy a ne jen z internetu.

Hned na začátku se potkáváme s Jane před pohovorem na práci chůvy. Autorka nenásilně popisuje, co všechno si Jane zažila a proč nechala školy. Samotná Jane je úplně jiná, než hrdinky, na které jsme zvyklé. Např. vůbec neposlouchá pop, rock a další mládežnické písně. Má raději vážnou hudbu. Strašně ráda maluje, o bulvár se nezajímá a kdyby potkala nějakou star, ani by ji nepoznala. A právě tohle jí zajistí práci u Nica Rathburna, rockera, který nebývá skoro doma a má pětiletou dceru, o kterou se musí někdo starat. Jane k němu má naprosto formální vztah. Alespoň na začátku. Pak zjišťuje, že se do něj zamilovala, což nemusí být nejlepší.

Ze začátku mi děsně vadilo, že autorka zaměnila jména. Tady vystupuje Jane Moorová. Kdyby na knize nebylo napsáno, že je to moderní zpracování, asi bych si toho ani nevšimla. Přišlo by mi to jako nějaký filmový románek. Přiznám se, že o Janě Eyrové jsem jen slyšela, ale neměla jsem vůbec potuchy, co o ní vím. Ukázalo se, že vůbec nic. Tahle kniha se rozhodně nedá považovat za náhradu povinné četby, ale určitě se tam najdou stejné prvky. Každopádě nakonec jsem si jména zamilovala. Řekla jsem si, proč ne? A možná je to tak i lepší, protože po dočtení Jany Eyrové bych si možná řekla, jak mohla proboha skončit v 21. století?

Při tomhle příběhu jsem se opravdu málem rozbrečela. Autorka píše strašně jednoduše, ale krásně. Dokázala jsem si spoustu věcí představit a tento příběh je opravdu krásný, smutný. Nenapadá mě nic, co bych mu dokázala vytknout. Pokud tohle není první recenze, kterou ode mě čtete, víte, že málokdy kritizuju a na knížky, které dostanou malé hodnocení, recenze nepíšu. Každopádně tady by chyby vyšťáral snad jen ten, kdo je odpůrce moderních příběhů. Gramatické chyby jsem nenašla, ale netvrdím, že tam nejsou. Přece jen ještě spoustu věcí přehlédnu. Obzvláště, když se začtu.

Knihu jsem přečetla cca za 6 hodin. Skončila jsem o půl druhé ráno a v noci potom kvůli tomu nemohla usnout, protože jsem nad tímto příběhem neustále přemýšlela. Autorka nudné části psala tak, aby se čtenář nudit nezačal a kdykoliv Nico odjel, nahradila to čtenářům jiným způsobem.

Jane je nenápadná, plachá a myslí si, že není moc hezká. Už od dvanácti let hlídá děti. Když jí umřeli rodiče, dostala od nich pouze bezcenné akcie. Nebyla zrovna jejich oblíbené dítě. Matka jí pořád říkala, proč nemůže být více jako její sestra Jenna. Její bratr ji jako malou bil. Když si nemohla dovolit školné, začala se starat o Maddy, Nicovu dceru. Maddy mi přišla na svůj věk opravdu chytrá a krapet rozmazlená. Otec jí pokaždé přivezl dárek. Jane jí však vytvořila režim, díky kterému ji vychovala. Samotná Jane je chytrá, rozumná, klidná. Opravdu jsem neviděla, že by se rozčílila, což je obdivuhodné vzhledem k tomu, co všechno se jí přihodilo.

Nico je rocková hvězda. Má za sebou stinnou minulost, která ho dohání na každém kroku. Snaží se žít znovu. Začít od začátku a vést v rámci rockové hvězdy normální život. Jeho hudba ho dělá šťastným, je to snad to jediné, co má. Na hvězdu se choval opravdu mile, se všemi v domě vycházel.

Tak tohle je tedy kniha Jane. Určitě stojí za pozornost, pokud si nehodláte přečíst Janu Eyrovou. Mně osobně se nakonec tento nápad strašně zalíbil. Opravdu je to emotivní kniha, která nám nabízí spoustu problémů, které je třeba vyřešit. Nedokážu si představit, že bych Janiny problémy řešila v devatenácti letech, v určitých chvilkách mi přišla jako nějaká stařena, ale asi si pouze zachovala masku z originálního příběhu. Je pravda, že vztah mezi Nicem a Jane byl zvláštní. Takový rychlový. Spoustě lidem se to nelíbilo. Já bych k tomu řekla jen to, že takové hvězdy prostě jsou. Co se týče rozhovorů, Jane se Nicovi se vším svěřila, na vše mu odpověděla, i když to byla soukromá věc. Tohle mi taky nijak zvlášť nevadilo. Celou dobu jí Nico připadal, jako by jí rozuměl. To je dostatečný důvod na rozvázání jazyka, ne?
5/5

Book trailer
Katie
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 E_V_E E_V_E | E-mail | Web | 1. září 2012 v 14:00 | Reagovat

Vyzerá to naozaj zaujímavo 8)

2 Hráblík=) Hráblík=) | Web | 1. září 2012 v 16:48 | Reagovat

já jsem Ti ji ukázala :) musím se pochválit :D když se Ti tak líbí! ;) Já jsem Jane zatím nečetla, ale někdy si čas najdu, teď začínám Pýcha a předsudek a asi mm to starší vydání! ;) Ale mám to nějaké tenké, asi to bude stránkami, ale je to opravdu stará knížka z knihovny, tak nevim nevim ;)

3 Vendy Vendy | Web | 1. září 2012 v 19:40 | Reagovat

Možná, kdyby do toho nepletli Moderní příběh Jane Eyre, udělali by líp. Román s jednoduchým názvem Jane by stačil. A to, že je inspirován Janou Eyrovou, by se dalo napsat do anotace...
Nedávno jsem četla jakési pokračování Pýchu a předsudku, očima Mary. A bylo to nemožné, stupidní a blbé. Z Darcyho autorka udělala nadutého snoba, z Elizabeth přízemní slepici. Z Mary modrou punčochu, no, budiž, Mary byla tak trochu modrá punčocha už předtím. Ale příběh se mi nelíbil, naprosto pokroutila základní charaktery hlavních osob a udělala z toho paskvil.
Jane by mohlo být dobré počtení.
Janu Eyrovou jsi tedy četla, nebo nečetla?
Je skvělá!

4 Ells Ells | Web | 1. září 2012 v 19:42 | Reagovat

Katie a víš co? Já se teď dívala do knížek a zjistila, že od dílu Rozbouřená temnota to píše nějaká Debbie Raleigh - je to napsáno na 4. straně, tedy před Prologem. Takže už je to jako se Smithovou a  Upířími deníky. :-(

5 Katie Katie | Web | 1. září 2012 v 20:26 | Reagovat

[4]: Teď na to taky koukám.. :O To si dělají legraci! :///

[3]: Právě že jsem ji raději nečetla, abych si tu Jane více vychutnala. Je možné že nakonec tuto knihu ještě odsoudím, ale na originální příběh se chci vrhnout co nejdříve. Já četla, že pokračovatelka Jane Austinové je jen jedna. Napsala myslím Dcery pana Darcyho a ještě něco. Ten zbytek je hrůza. Docela tomu věřím. Ale ráda bych si přečetla Pýcha a předsudek a zombie, to může být sranda. :D

6 Annie Annie | Web | 1. září 2012 v 20:29 | Reagovat

Rocker? Wow tedy :D
No, já se pořád nemůžu rozhodnout, jestli si ji přečtu nebo ne. 'Originální' Jane Eyre znám a naprosto tu knížku miluju, tak se bojím, jestli by se mi tohle líbilo.
(Mimochodem, pokud to pokračování vážně bude Větrná hůrka, tak tu miluju taky^^)
No, asi to budu muset risknout, jsem zvědavá, jak se s tím autorka poprala... ale kupovat ji hádám hned nebudu, nejdřív knížku zkusím sehnat jinak :)

7 Ells Ells | Web | 1. září 2012 v 20:29 | Reagovat

Bohužel nedělají. :( Tahle metoda je rozšířenější než se zdá. :-(

8 vrooky vrooky | Web | 1. září 2012 v 21:07 | Reagovat

Asi si to přečtu...:)
A máš hezký blog..:)

9 Zu Zu | Web | 2. září 2012 v 10:31 | Reagovat

To vypadá zajímavě,docela bych si to i přečetla :-)

10 Bastera Bastera | Web | 21. listopadu 2012 v 21:20 | Reagovat

Naprosto souhlasím, četla jsem a měla jsem pocit, že čtu vážně podařenou adaptaci na klasickou Jane v moderním pojetí, přečetla jsem jedním dechem. Vůbec mi nepřišlo, že by jejich vztah byl nějak rychlý, přijde mi to věrohodnější než většina fantasy, kde se potkají ve škole a je to, u někoho pracovat atd je přeci jen trošku něco jiného a více to sbližuje. A ty problémy, co řešila v 19 holt i takový je někdy život, mě to přišlo docela věrohodné :) Jinak super recenze a máme podobné názory, musím si Tě zapamatovat :)

11 Bastera Bastera | Web | 21. listopadu 2012 v 21:23 | Reagovat

[6]:[3]: viz komentář výše, klasickou Jane znám a vůbec mi to nevadilo, naopak se mi líbilo hledat v knize "odkazy" a myslím, že autorka se s tím poprala dobře :)
[3]: jo pokračovatelky Jane jsou dost hrozné, ještě risknu Dcery pana Darcyho, když je mám doma, ale bojím se, i když tahle autorka je prý z pokračovatelek asi nejlepší :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Všechny texty (kromě anotací) jsou v mém vlastnictví. Přísný zákaz kopírování veškerých textů a fotografií. Na obrázky, které nejsou moje, stačí kliknout a dostanete se ke zdroji. Pokud naleznete obrázek bez zdroje, prosím, napište mi, pokusím se ho doplnit. Děkuji.
Kane