Recenze I Pokrevní pouta

15. srpna 2012 v 16:10 | Katie |  Mám přečteno I Recenze

Autorka: Richelle Mead
Nakladatelství: Domino
Překlad: Katrin Chýlová
Obálka: Marek Šebesta
Počet stran: 330
Díl: první

Anotace:
Mladá královna Lissa Dragomirová si netradiční politikou nadělala u morojského dvora spoustu nepřátel, kteří by
Po brutálním útoku na Jill se Morojové a dhampýři rozhodnou uklidit Jill někam do bezpečí. Kam ale? Po dlouhém zvažování dojdou k závěru, že mladou vampýrku by jistě nikdo nehledal ve světě lidí.ji rádi odstranili. Je ale velmi dobře střežená, a tak se spiklenci zaměří na její nevlastní sestru Jill. Vědí totiž, že kdyby Jill zabili, Lissa by musela odstoupit a přenechat trůn někomu, kdo má alespoň jednoho žijícího příbuzného.
Jill má doprovázet a strážit alchymistka Sydney Sageová. Obě dívky se zapíší na lidskou školu, kterou navštěvují i Adrian Ivaškov a Eddie Castile. Kamarádi zpočátku řeší běžné problémy spojené se studiem na lidské škole, ale brzy začnou zjišťovat, že na této škole nejsou jediní, kdo potřebuje k životu krev...


Sydney se třese hrůzou, když ji její otec vzbudí uprostřed noci. Má totiž pocit, že ji pošlou do napravného centra. Stále nad ní totiž visí její prohřešek, který vznikl, když se rozhodla pomáhat Rose, která byla v té době obviněna z vraždy, a jejímu příteli Dimitrijovi. Když se však dozvídá, že je možnost, že by její sestra Zoey mohla jet se sestrou královny do světa lidí, rozhodne se jednat. Nemůže přece dopustit, aby její mladší sestra prožila tak hrůzný život. Tohle by přece nechtěla.
Sydney se ocitá na další akci s kolegou, kterého ze srdce nenávidí. Už od začátku se jí snaží nějak působit problémy. Zvládne se s ním Sydney vypořádat, nebo nakonec skončí v nápravném centru, kde člověku vygumují mozek?

Na tuto sérii jsem obzvláště zvědavá a když jsem v pátek konečně držela první díl, okamžitě jsem se do něj pustila. Hned ze začátku vám v mysli vyskáčou otazníky. Sydney není taková, že by okamžitě vyzradila všechny tajemství. Tohle je první věc, v čem se tato kniha liší od Vampýrské akademie, kdy Rose okamžitě všechno prozrazovala.

S Jill se ubytují na jedné koleji a navštěvují školu. Tady mi vyskákaly další otazníky. Vždy jsem měla za to, že Sydney je tak pětadvacet let. A ono jí je osmnáct. Rozhodně se tak nechová. Když už jsme u toho věku, zaměřila bych se na Jill. Když jí začali říkat Nezletilá a Rose nám popisovala, jak se s ní setkala v dětském kampusu, okamžitě se mi zafixovala jako malá desetiletá holčička. Proto jsem měla trochu problém změnit tuhle informaci. Kdykoliv jen objala Adriana, viděla jsem ji, jako by mu sahala sotva po pas, přitom měř přes sto osmdesát centimetrů.

Spousta lidí se Sydney brání. Nevím proč, ona je úžasná a když o ní začnete trochu přemýšlet, zjistíte, že je stejná jako Rose. Jen v lidské podobě. Přece jenom si nemůže dovolit křičet na svého nadřízeného, protože by dostala padáka. Meadová tak úžasně rozdělila vampýří svět od lidského. Sydney se snaží vzít život pevně do svých rukou, jednat podle svého přesvědčení a bránit své přátele. To samé dělá i Rose, jen trochu plamenněji.


Rose se tam objeví v jedné kapitole. Když se tak stalo, bylo mi strašně smutno. Sydney mi nevadí, ale přemožitelka upírů je jen jedna.

"Bylo šílenství, když Lissa konečně usedla na trůn. Myslela jsem, že konečně budeme mít s Dimitrijem klid. Ale měla jsem vědět, že my nikdy nemůžeme mít nic jednoduchý."
str. 55

Kvůli tomuto proslovu pár lidí Rose odsoudilo. Řeklo, že se mění v starou bábu, která si jen stěžuje. Ale upřímně, kdo by po tom všem nechtěl mít trochu klidu? Vždyť jí je jen osmnáct let.

Kniha samotná má o dost méně akce než VA. Což je pochopitelné, ale první díl beru pouze jako rozjezd. První díl VA mě nijak zvlášť neuchvátil a pak jsem se od této série nemohla odtrhnout. Proto počítám s tím, že to tak bude i teď.

Jak už je psáno v anotaci, ze začátku je to docela pohoda, všichni do školy zapadli a Sydney se těší z toho, že si získala nové přátele, její společenský život je na vyšším levlu. I Eddie si našel nové přátele a do školy lehce zapadl. Jenom Jill má pocit, že nemůže dýchat. Má depky, v noci nespí. Když se vysvětlí, proč to tak je, úplně jsem vykulila oči. To byl první šok, který vás v této knize čeká.

Další následoval o několik kapitol dále, kdy Sydney začala přicházet na kloub jedné záhadě s tetováním. Těch šoků je tam samozřejmě mnohem více, obvláště na konci, kdy se konečně dočkáme i nějaké akce alá Rose.

Adrian je jako vždy strašně okouzlující a i když ho Sydney ze začátku nijak zvlášť nemusí, pomalu si k němu nachází cestu a snaží se mu pomoct. Veškerá snaha se však rozplyne, když se ve dveřích objeví někdo, koho nikdo nečekal.
Tenhle úryvek mluví za vše:

"Čistící přípravek s vůní borovice. Uklidil jsem tady." Dramaticky ukázal do kuchyně. "Těmahle rukama. Rukama, co nedělají manuální práci."
Zadívala jsem se do kuchyně. "Cos tam uklízel? Police?"
"Police jsou v pohodě. Vytřel jsem podlahu a umyl jsem linku." Musela jsem se tvářit spíš nechápavě než ohromeně, protože rychle dodal: "Dokonce jsem si u toho klekl."
str. 322

Adrian se hodně změnil, ale mně se tak líbí mnohem více.

Takže abych to zbytečně neprotahovala. Této knize dávám 4 hvězdičky. Kdybych nečetla VA, dostala by pět, ale když to mám srovnat, je taková slabší. Jak jsem říkala, rozjezdová. Rozhodně si ji přečtěte, pokud vás Vampýrská akademie nadchla. Stojí to za to. A věřím, že vás Sydney ještě překvapí, samozřejmě v dobrém.

Knižní trailer

Jill

Další videa najdete zde.
4/5
Katie
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lee Lee | Web | 15. srpna 2012 v 13:31 | Reagovat

No jen jsem zjistila co je jedna osoby zač a jak mě otáčela štvala proti mým lidem. teď si kladu chybu,že jsem skoro poslala do prdele své dlouho leté kámoše :/ Stydím se za to.

2 Sinead Sinead | E-mail | Web | 15. srpna 2012 v 16:17 | Reagovat

no neviem či by ma to bavilo, zase kniha o upíroch

3 Sinead Sinead | E-mail | Web | 15. srpna 2012 v 16:28 | Reagovat

no jednotku som ešte nečítala, ale kamarátky ma nútia, tak si to asi prečítam :D

4 Hráblík=) Hráblík=) | Web | 16. srpna 2012 v 11:52 | Reagovat

Já se těším, až si to přečtu! :) Protože jsi mě na knihu pozitivně naladila! :)

5 Neriah Neriah | Web | 25. srpna 2012 v 22:50 | Reagovat

Sydney mám ráda. V mnohých věcech je mi totiž podobná. Což je zároveň i odpověď do challenge, super...! Já to vymýšlím sto let a ono je to tak jednoduchý.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Všechny texty (kromě anotací) jsou v mém vlastnictví. Přísný zákaz kopírování veškerých textů a fotografií. Na obrázky, které nejsou moje, stačí kliknout a dostanete se ke zdroji. Pokud naleznete obrázek bez zdroje, prosím, napište mi, pokusím se ho doplnit. Děkuji.
Kane