Recenze I Dokonalý pár

21. srpna 2012 v 8:00 | Katie |  Mám přečteno I Recenze
Autorka: Ally Condieová
Nakladatelství: Knižní klub
Počet stran: 328
Překlad: Martina Neradová
Díl: první
Obálka: Jana Šťastná

Anotace:
V dokonalém světě o všem rozhodují správci - Koho budete milovat. Kde budete pracovat. Kdy zemřete.

Cassie vždy věřila, že rozhodnutí Správců jsou správná a podřídit se jim je jen malou daní za dlouhý život, skvělou práci a ideálního partnera. Když jí tedy Společnost vybere jako životního partnera jejího nejlepšího kamaráda Xandera, nepochybuje o tom, že je to ten pravý… dokud se na displeji s jeho portrétem nakrátko nemihne tvář někoho úplně jiného.
Cassie musí najednou řešit obrovské dilema - volit mezi Xanderem a Kyem, jediným životem, jaký kdy poznala a dovedla si představit, a cestou, po níž se dosud nikdo nevydal. Musí volit mezi dokonalostí a citem, který možná dokonalý není, zato je však upřímný.
Pokud si zvolí lásku, dokáže jí také před Správci uchránit?Začala bych okouzlující obálkou. Úplně rozumím tomu, proč dívka na ní má zelené šaty a proč je v bublině. Naše hrdinka si totiž na seznamovací večírek, kdy se rozhodlo o jejím životním partnerovi, vzala zelené šaty. Co se týče bubliny, podle mě je Cassie v tomto dílu ta rozumná a teprve odhaluje spoustu věcí o těch rádoby dokonalých a spravedlivých Správcích. Ještě je v jakési izolaci, ze které chce uniknout, hledá cestu ven.
Samotná kniha ale už není tak krásná, natož dech beroucí. Alespoň pro mě. Kdybych od Dokonalého páru neměla hodně velké očekávání, možná by se mi líbil více.
Použiji takovou metaforu s květinami, které se mimochodem v knize často řeší. Představte si, že zasadíte květiny a několik dnů čekáte, dokud neproniknou nad zem. Do té doby než se tak stane, jen tušíte, že květina zapouští kořeny. Takže čekáte, čekáte, až byste se tedy měli dočkat. Já se nedočkala. Všem květina vykvetla, jen mně zůstala pohřbená pod povrchem. Pořád jsem si totiž říkala, že někdy ten děj musí propuknout. Někdy musí začít nějaká akce, jenomže jsem si neuvědomila, že akce je v této knize opravdu špatně popsaná. Navíc kniha je strašně stereotypní, jednotvárná. Cassie se ráno probere, obleče si hnědou uniformu, počká, až jí přivezou jídlo, které má přesný počet živin, jaké potřebuje, a pak zamíří na letní aktivitu - turistiku, později škola, práce, v sobotu zábava a potom večerka, spánek. A takhle to jde stále dokola. Člověk by řekl, že alespoň díky té turistice se bude prostředí měnit, ale ono ne. Cassie se nám zasekla na dvou místech.

Přijde mi, že ani vztah mezi Cassie a Kyem a Xanderem autorka nijak zvlášť dobře nerozvinula. Ten vztah mezi Cassie a Kyem je takový nereálný, založený na nevědomosti. A když se dočtete, jak je líbání se Xanderem pěkné, je vám okamžitě jasné, pro koho se hrdinka rozhodne. Vše už naznačuje i anotace, protože o čem jinak by byly ty další díly? Tohle už je trochu ohrané. Ale prozradím, že jsem tým Ky.

Zase abych pouze nekritizovala. Je jasné, že ten příběh asi ani nemůže být nějak zvlášť akční a dynamický, protože Správci to všem pěkně nalajnují. Po ulicích nesmíte běhat, jezdit na kole ani nijak vyvádět. Neustále si u sebe musíte nosit tři tabletky: modrou, zelenou a červenou. Modrá umožňuje přežít, zelená zase uklidňuje a červená… o té nikdo nic neví a můžete si ji vzít pouze, pokud vám to nařídí Správci.

Přišlo mi, že ti lidé žijí jen naoko šťastně. Jak můžete být šťastní bez svobody? Sice vymizely nemoce a lidé se dožívají osmdesáti let bez toho, aby je něco bolelo, ale nadruhou stranu neumějí psát. Pouze něco datlovat do obrazovek. Nemají svobodné rozhodování. A děti mohou mít pouze do určitého věku a pouze, pokud s někým tvoříte pár, který netvoří nic než prázdné krabičky ze seznamovacího večírku a kousek látky, která připomíná, co měla dívka v ten večer na sobě.

Ky
Jeho život nestál za nic, dokud nepotkal Cassie. On byl ta malá vyjímka, která nikdy nemohla žít spokojený život.

Cassie
Vždy si myslela, že Správci dělají dobrou věc a byla ochotná se Xanderem prožít zbytek života, jen kdyby se nestala ta drobná chyba.

Matka Cassie
Kvůli rodině dodržuje všechny pravidla a ani tak je nedokáže ochránit.

Otec Cassie
Na rozdíl od její matky, on pravidla kvůli rodině porušuje. Co byste neudělali pro svého otce, který má poslední přání na smrtelné posteli?

Xander
Dokázal by s Cassie žít podle pravidel. S výběrem partnerky nemohl být více spokojen. Vždy zachová klid a problémy dokáže vyřešit. Pomůže, i když musí riskovat nebo kvůli tomu zraňuje své srdce.

O postavách toho bohužel nedokážu více říct.
Jak už to bývá ani v tomto příběhu se nevyhneme více a méně vyspělým částem země. Správci zvolili sto písní a sto básniček, které se zachovali a zbytek se musel zničit.
A i když se zdá, že Správci vědí vše, není to tak docela pravda. A právě proto má Cassie alespoň nějakou šanci bojovat.

Knize dávám pouze dvě hvězdičky. Je pravda, že některé věci jsou zajímavé, ale vůbec mi nevynahradily tu jednotvárnost. Do druhého dílu se přesto pustím, snad se mi bude líbit více.
2/5
Trailer

Katie
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lee Lee | Web | 21. srpna 2012 v 18:20 | Reagovat

by mě zjímalo kam ty na ty knížky chodíš :)

2 Hráblík=) Hráblík=) | Web | 21. srpna 2012 v 21:09 | Reagovat

Já si knížku nechám "do školy" na přečtení :)
A musím říct na obhajobu knížky, že je to první díl, proto je to takový začínající příběh a možná proto tam bylo tolik "na úvod" pro přemýšlení :) ;)
Uvidíme ve druhém dílu :)

3 myanmar myanmar | Web | 22. srpna 2012 v 16:51 | Reagovat

Dokonalý pár mě také trochu zklamal, vlastně ze stejného důvodu co tebe. Čekala jsem víc. Ještě čekám na český překlad - protože je tu možnost, že mi v agličtině něco uniklo.

4 Hráblík=) Hráblík=) | Web | 22. srpna 2012 v 19:51 | Reagovat

dneska jsem dočetla Čarodějnice z Hexx Hall a byl oto úžasný! :D
Super knížka! :) Půjčíš mi druhý díl? :) Prosím prosím smutně koukám :)
Mimochodem, co budeš chtít půjčit, až pojedeme na sraz? ;)

5 Neriah Neriah | Web | 25. srpna 2012 v 23:06 | Reagovat

No, nevím. Asi si ji nepřečtu. Počkám si na druhý díl a jak se na něj budou lidi tvářit a podle toho se rozhodnu. :D

6 Dragita Dragita | Web | 30. října 2012 v 20:38 | Reagovat

tak koukám, že jsem asi fakt udělala dobře, když jsem si ji rezervovala v knihovně;)

7 Kane Kane | E-mail | Web | 31. října 2012 v 17:46 | Reagovat

[6]: Teď nevím, jestli to má být ironie. Ale lepší, než kdyby sis ji koupila. Teď když se na tu knihu kouknu s odstupem, jsem ráda, že ji mám. Vem si, že ta kniha nemůže být nijak zvlášť akční, protože to nedovoluje prostředí, ve kterém postavy žijí. Věřím, že další díly budou lepší. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Všechny texty (kromě anotací) jsou v mém vlastnictví. Přísný zákaz kopírování veškerých textů a fotografií. Na obrázky, které nejsou moje, stačí kliknout a dostanete se ke zdroji. Pokud naleznete obrázek bez zdroje, prosím, napište mi, pokusím se ho doplnit. Děkuji.
Kane