Recenze I Pod nekonečnou oblohou

31. července 2012 v 16:00 | Katie |  Mám přečteno I Recenze
Autorka: Veronica Rossi
Nakladatelství: Knižní klub
Překlad: Michaela Škultéty
Obálka: Podle úvodního vydání (fotografie Gustavo Marx) upravil David Dvořák
Počet stran: 327
Díl: první

Anotace:
Sedmnáctiletá Árie nikdy nepoznala nic jiného než bezpečí Blaženosti, světa privilegovaných chráněného důmyslným obranným systémem. Citlivá dívka nadaná nádherným hlasem, dcera významné vědkyně, se shodou podivných náhod ocitne tam, kam nikdy neměla vkročit - v Obchodě se smrtí, nebezpečném vnějším světě pod nekonečnou oblohou plnou smrtícího éteru, na rozdíl od virtuálních Říší, v nichž dosud pobývala, krutém a nemilosrdném. Stala se totiž svědkem něčeho, co nikdy neměla vidět, a změnila se v nepohodlnou svědkyni.
Setkání kultivované Osadnice s nebezpečným Outsiderem, divokým Pregrinem, mladším bratrem Krvepána kmene Tideů, od základu změní jejich život i žebříček hodnot. Peregrin hledá záhadně zmizelého synovce a uzavře s Árií, která zoufale touží nalézt svou matku, výměnný obchod - on ušetří její život a ona mu umožní vstup do Říší. Oba mladí lidé se vydávají na nebezpečnou pouť pod éterovým nebem, jejíž výsledek je nejistý. Árie Peregrina zprvu ze srdce nenávidí, ale záhy zjistí, že v jeho přítomnosti může poprvé v životě volně prožívat své city a snít sny, mimo jiné proto, že Peregrin je Označený a emoce dokáže cítit stejně snadno jako jiné vůně, chlad nebo teplo. Když se přihlásí láska, dívka jí nedokáže příliš vzdorovat a ocitá se před zdánlivě neřešitelným rozporem. Dokáže zůstat věrná svým citům a zároveň nezapřít svůj původ?


Na mě je ta anotace až zbytečně moc dlouhá. Říká vlastně téměř vše, co se v příběhu stane a stejně vám nepomůže zorientovat se ve všech těch Říších, Sněních, Luskách apod. Ze začátku jsem s tím hodně bojovala a souvislosti mi došly až někdy v polovině knihy, takže když Árie ze začátku mluvila o různých prostorech, vůbec jsem to nechápala.

Kniha je pěkně napsaná, ale má hromadu chyb, které byste nespočítaly na prstech celé vaší rodiny ani kdybyste chtěli. Což je vážně škoda, snižuje to tak kvalitu příběhu a kdykoliv jsem narazila na nějakou chybu, bylo to jako facka. Úplně mě to vyhodilo z příběhu a zase nějakou tu minutu trvalo, než jsem se začetla.

Když bych měla zhodnotit předvídatelnost od jedničky do pětky, napsala bych jedna.

Svět, ve kterém se příběh odehrává, se mi moc zamlouvá. Je skoro až nepředstavitelný, že někteří neumějí číst ani psát ( a není to poprvé, co jsem si tohoto u dystopií všimla). Lidé, kteří žijí celý život uzavřeni v Říších (virtuální prostředí), zase postupem času úplně odstranili nebezpečí, strach, bolest a spoustu dalších věcí, nad kterými jsem jen zvedala obočí a říkala si, že takhle to s námi snad nikdy nedopadne.
Další, co se mi moc zamlouvalo, byli Označení. Jsou to Slyšící, Vědoucí a Vidoucí. I mezi nimi jsou určité rozdíly. Označení se rozdělují na nejlepší, průměrné a nejhorší Slyšící, Vědoucí, Vidoucí. Vidoucí se ještě rozdělují na ty, kteří vidí ve tmě a při světle. Těch co vidí ve tmě, je ale malé množství.

Je tam spoustu bojů. Svět Osadníků a Divochů se, co se týče vyspělosti, hodně rozdělil. Divoši žijí ve vnějším světě, mají kmeny, bojují o území, potravu apod. Osadníci zase celý život žijí mezi čtyřmi strohými zdmi a nikdy nespatřili opravdový oheň či slunce. Neumějí se o sebe postarat a říká se, že v Obchodě se smrtí nikdy nikdo nepřežije.

Nebyla jsem úplně spokojená s koncem. Byl na mě až moc tajuplný, což přímo nesnáším. Mám ráda, když vím, na co se můžu těšit. U této knihy jen tuším, co se vlastně stalo. Na devadesát procent to vím, ale těch deset procent mě děsí, protože vždy se může vyskytnout nějaké: "Co když…?"

Kniha by se dala ještě popsat takto: Láska, přátelství, lži, podrazy, nespravedlnost.

Perri
Jak už jsem říkala ve videu Týden s knížkou 2, Perri je moje přesná představa, jak by měl hrdina vypadat. Omotal si mě kolem prstu už na samém začátku (věřím, že nejsem jediná) a nemohla jsem se dočkat, až se sejde s Árií. Měla jsem sto chutí všechny ty stránky, kdy nejsou spolu, přeskočit. Perri se o sebe dokáže postarat, umí lovit, nebojí se, záleží mu na lidech kolem sebe a nedal by na ně dopustit. Navíc se řadí mezi nejlepší Označené.

Árie
Ona se během čtení hodně mění. Má hrůzu ze všech nových věcí, které ji pod nekonečnou oblohou a éterovými bouřemi potkávají. Má neuvěřitelně krásný hlas, i když upřímně, bylo divné číst o tom, jak krásně zpívá, když nic neslyšíte. Kdyby autorka přidala slova, bylo by to lepší. Jinak doporučuju si v této fázi pustit nějakou dojemnou písničku, abyste opravdu měli ten pocit, že vám i ptáci naslouchají.

Uhlík
On je velice zajímavá postava. Je mu kolem dvanácti let, ale přesto už několik roků přežívá. Jak? To je záhada. Ovšem jen do té doby, dokud si Perri jeho schopnosti nevyzkouší na vlastní kůži. Naši skvělou partu vysekal minimálně z jednoho problému.

S hodnocením trochu váhám. Opravdu škoda těch překlepů. Snad to bude v dalším díle lepší. Tento příběh stojí za pozornost, navíc má úchvatnou obálku a dívka na ní, se docela podobá Árii. Nejen vzhledem, ale trochu i povahově. Vypadá tam totiž strašně neohroženě.
Takže to asi vypadá na 4 hvězdičky.

Knižná trailer
4/5

Katie
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 tommy. tommy. | Web | 31. července 2012 v 16:08 | Reagovat

Ahoj, promiň, že otravuji reklamou, ale jestli máš rád/a Miley Cyrus, tak budu moc rád, když se zapojíš. Jde o narozeninový projekt pro Miley, protože má 22.11. dvacáté narozeniny. Pokud jí chceš udělat radost, tak pošli nějáký výtvor. Více najdeš tady http://i-heart-miley-ray.blog.cz/1207/birthday-party-for-blog-info-about-miley-s-birthday-party nebo tady http://central-cyrus.blog.cz/1207/1123-queen-cyrus-miley-s-birthday-projects

děkuji ti moc a nezlob se za tu reklamu;)

2 Simone Simone | Web | 4. srpna 2012 v 19:24 | Reagovat

Chcem, chem, chem. Len netuším kedy to bude.

3 Hráblík=) Hráblík=) | Web | 5. srpna 2012 v 10:04 | Reagovat

Knížka mi příjde zajímavá, ale když píšeš, že byla s chybami... :)
Určitěje ale podstatný příběh úžasný :)
Nepřipomíná to trochu Hunger games? ;)

4 Ells Ells | Web | 5. srpna 2012 v 12:55 | Reagovat

Já už jsem blogerů pár spolupracujících s Egmontem viděla. A psala jsem já jim. :) Pak na mě v krabici čekalo příjemné překvapení v podobě 3 knih - Hra o trůny (Grafický román), Cinder a Bratrstvo. :-)

5 Hráblík=) Hráblík=) | Web | 5. srpna 2012 v 15:07 | Reagovat

knížku bych si ráda půjčila! :) ;) když budeš tak hodná :)
A co čteš teď ? ;) já čtu recenzák od fragmentu Krvavá romance a je to děs! :D Určitě si to neber. Hrozně nudný... :D

6 Hráblík=) Hráblík=) | Web | 5. srpna 2012 v 18:37 | Reagovat

no tak uvidíš ;) :D ten začátek je hroznej! :D ale docela už jsem se prokousala, ale prostě příjde mi to hroooozně dlooouhý! :)
Ale můžu doporučit ty Stefanovy deníky! :) Přečetla jsem první díl za jeden den! :)
A co sis ještě objednala? ;)
Já přemýšlím, že si koupím Luxus a Intriky od BB/art :)

7 Hráblík=) Hráblík=) | Web | 6. srpna 2012 v 15:11 | Reagovat

Do Egmontu napiš ;) za zkoušku nic nedáš ;)

8 Hráblík=) Hráblík=) | Web | 7. srpna 2012 v 15:54 | Reagovat

Náhodou já Tě vlastně díky knížkám poznala :D Sice ne přímo podle knížek, ale díky knížkám :D
Takže na tom něco pravdy bude ;D

9 Hráblík=) Hráblík=) | Web | 7. srpna 2012 v 18:15 | Reagovat

Když posílám odkazy na recenze tak pod to napíšu i že prosím o další knížky na recenze a napíšu je tam. Oni mi napíšou, že děkují za recenze a knížky pošlou v průběhu týdne a potom mi ještě neopíšou, že knížky poslali ;)
Kdyžtak počkej, kdyby Ti nenapsali, tak napiš, že bys chtěla tyto recenze ;)
Škoda, že ten Egmont nevyšel ... tak knihovna to jistí :)

10 Snow Fairy Snow Fairy | E-mail | Web | 9. srpna 2012 v 12:18 | Reagovat

Ahoj, jak ses mě ptala v komentáři u mě na blogu na to, jestli jsem četla od té autorky jiné knihy? Myslela jsi L.J. Smith, že jo? :))) Četla jsem od ní Upíří deníky a ty mám opravdu moc ráda, četla jsem od ní i Temné vize a to je taky docela dobrá série a nakonec jsem od ní četla Tajný kruh a to bylo zase dobré, já mám L. J. moc ráda a její knihy taktéž. :))))) A Pod nekonečnou oblohou se mi strašně líbilo, bylo vážně velmi dobré :)))))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Všechny texty (kromě anotací) jsou v mém vlastnictví. Přísný zákaz kopírování veškerých textů a fotografií. Na obrázky, které nejsou moje, stačí kliknout a dostanete se ke zdroji. Pokud naleznete obrázek bez zdroje, prosím, napište mi, pokusím se ho doplnit. Děkuji.
Kane