Recenze I Dnem i nocí

21. července 2012 v 10:29 | Katie |  Mám přečteno I Recenze

Autorka: Gwen Hayes
Díl: první
Počet stran: 340
Nakladatelství: Baronet
Překlad: Jiří Mayer
Ilustrace: Ricardo

Anotace:
Sedmnáctiletá středoškolačka Theia se jedné noci stane svědkem něčeho zvláštního - kolem jejího okna se snese z oblohy hořící člověk. Začne se s ním setkávat ve svých snech, v nichž se za ním vydává do podsvětí, ale i ve dne, protože z Hadena se stane její spolužák.
Haden, poloviční démon, který má v budoucnu převzít vládu nad podsvětím, se do světa lidí původně vypravil pro nevěstu. Vybral si Theiu, ale nepočítal s tím, že ho setkání s ní začnou měnit a že pozná skutečné city. Přehodnotí sice svůj původní záměr, ale je tu ještě jeho matka, krutá a bezcitná vládkyně podsvětí, pro niž změna plánů nepřipadá v úvahu. Nastane proto boj - boj o svobodu, o lásku, o duši... a někdy i o holý život.


Určitě je škoda, že v knize se najde pár drobných překlepů, které člověk není schopen přehlédnout, ale vzhledem k počtu stran jich není nějak velké množství.

Příběh je pouze jedna vlna, na které jedete od začátku do konce. Co se týče emocí, čtenář nepociťuje nutnost soucítit s hlavní hrdinkou, která by nejraději vykřičela svou bolest do celého světa. Kdykoliv si vylévá srdce, čtenář jen obrátí stránku a čte dál. Na druhou stranu jsem si knihu tak více vychutnala, protože se tak zdála taková zdlouhavější, ale v dobrém slova smyslu. Rozhodně není nudná.

Kniha je krásně popsaná, ale některé pocity, které Theia pociťuje, mi přijdou přitažené za vlasy. Když tuto postavu více poznáte, nemáte pocit, že by si v sedmnácti letech tak moc uvědomovala, co cítí. Na to není vyzrálá a těžko by takto vyjádřila své emoce.

Potom se tu najde i jistá předvídatelnost. Člověku dojde několik věcí mnohem dříve než hlavní postavě, a tak přijde o překvapení, které se nachází o pár stránek dále. Na druhou stranu jsem byla za tuhle předvídatelnost ráda hned ze dvou důvodů. Theia je totiž trochu nezkušená a naivní, takže je docela logické, že spoustu věcí bude popírat, nebo že se na ně bude koukat jen z jednoho úhlu pohledu. Taky si nejsem jistá, jestli bych se v příběhu potom neztrácela, kdybych si jednotlivé věci nedomyslela, protože číst několik kapitol o nějakém problému a přitom nevědět úplně, o co jde, asi taky není nejlepší. Takže bych v tom viděla možná i autorčin záměr.

Co se týče názvu, úplně jsem ho nepochopila a nedokážu si ho úplně spojit s knihou. Tím chtějí naznačit, že Theina láska je nepřetržitá? Že se s Hadenem vídá ve dne v noci? To už je asi na každém z nás, aby si to domyslel.

Ale abych nemluvila jen o mínusech.
Začala bych obálkou, která je s příběhem propojená. Přesně takhle jsem si totiž představila samotnou Theiu. Nevinnou a plachou. Co se týče růží, ty v knize taky vystupují a hrají takovou vedlejší roli, díky které čtenář spoustu věcí pochopí, pokud mu tedy ještě nedošly. V knize sice vystupují černé růže namísto červených, ale to mi nějak zvlášť nevadí.
V každé kapitole se něco děje, i když to není zrovna úplně důležité, ale dostáváte tak možnost poznat blíže postavy. Kniha není psaná tak, že by se pět stránek mluvilo o nějakých problémech a pak zjistíte, že ty problémy vlastně nemají řešení. Do těch 340 stran se vlezlo úplné maximum.

Každá postava se od sebe liší. Donna, Theina kamarádka, je co se týče kluků velmi zkušená, ale samotné lásky se velmi bojí, a proto ji všelijak odstrkuje a schovává se za svůj sarkasmus. Amelie, další kamarádka, zase miluje jednoho kluka už několik roků a stále romanticky věří, že si jí jednou všimne. Taky věří ve všechny ty jasnovidné věci. Křišťálové koule, vykládání karet... A Theia? Jak už jsem psala, je nevinná, plachá a nesebevědomá. Její táta se z ní snaží mít někoho, kým není a nikdy nebude ani kdyby se přetrhla. Díky Hadenovi najde odvahu být někým jiným, někým, kým chce být. Ze začátku to s ní bude těžké. Možná budete mít obrovské nutkání ji zastřelit. Právě ta její naivita je kolikrát tak otravná, že byste jí nakopali. Když k tomu ještě přidáte nevědomost, je to velice vražedná kombinace. Co se týče jejího otce, Theia si myslí, že ji nenávidí, protože zabila její matku. Moc spolu nemluví, vedou takovou tichou domácnost.

A konečně Haden. Ten by měl potěšit každou čtenářku. Dokáže být kombinací jak hodného tak zlého kluka. Řekla bych, že jako poloviční démon si to může dovolit. Každá si tedy najde to svoje.
Líbilo se mi, že ke konci se příběh otočí a najednou se stává hlavní postavou Haden a Theia tam vystupuje pouze ve třetí osobě. Autorka při tomto přehození zachovala celkový příběh. Může se zdát, jako by se celý děj odehrával znovu od začátku, jen v režiji s někým jiným.

Takže abych to shrnula. Kniha má své plusy i mínusy. Byla perfektně napsaná, ale přesto nevzbuzuje moc emocí. Což je vážně škoda, protože některé ty slovní obraty jsou úžasné a kolikrát jsem si říkala, jak je to asi napadlo? Doufám, že vyjdou i další díly. A hodnocení? Tato kniha je hodně vyrovnaná, proto bych zvolila zlatou střední cestu, i když jsem kapánek nakloněná i k lepšímu hodnocení.
3/5
Katie
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 miro-smajda-daily miro-smajda-daily | Web | 21. července 2012 v 10:32 | Reagovat

to zní skvěle :)

2 Natálie Natálie | Web | 21. července 2012 v 10:37 | Reagovat

Krásnej blog ,podíváš se na můj,)?

3 Hráblík=) Hráblík=) | Web | 21. července 2012 v 14:52 | Reagovat

Knížku jsi mi ukazovala včera a popisovala děj :)
Je to zajímavé a taky mi to příjde trošku jako pohádne, než horor :)
Určitě je tohle dobře napsaná recenze! ;)

4 Hráblík=) Hráblík=) | Web | 21. července 2012 v 17:41 | Reagovat

Jojo myslela jsem s velkým O :D Překlep ;)
Objednala? :) To je super ;) Tak mi kdyžtak půjčíš potom Pod nekonečnou oblohou ;) :))) Já bych ti půjčila Divergenci nebo co budeš chtít ;)

5 E_V_E E_V_E | E-mail | Web | 22. července 2012 v 15:20 | Reagovat

Už len tá anotácia ma nadchla!!! Knihu vpodstate o podsvetí, som ešte nečítala 8)

btw. mám knihu Škola noci 5 - Prenasledovaná - ale v slovenčine, čítala som na knižnom bazare, že by si chcela, tak keby bol záujem ozvi sa mi na mail 8)

6 E_V_E E_V_E | E-mail | Web | 22. července 2012 v 18:01 | Reagovat

To je škoda, že tak málo podsvetia tam je 8D ja by som sa v tom vyžívala! 8D

Narnie si kludne môžeš prečítať, lebo ťa nesklamú 8D ale podľa mňa sú tie filmy lepšie...a hlavne dlhšie..lebo knižky sú také tenšie, že to zhltneš za chvílu 8D

7 NikaRoovy NikaRoovy | E-mail | Web | 30. července 2012 v 21:15 | Reagovat

Podívám se po tom, vypadá to zajímavě! :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Všechny texty (kromě anotací) jsou v mém vlastnictví. Přísný zákaz kopírování veškerých textů a fotografií. Na obrázky, které nejsou moje, stačí kliknout a dostanete se ke zdroji. Pokud naleznete obrázek bez zdroje, prosím, napište mi, pokusím se ho doplnit. Děkuji.
Kane